SVAKA ČAST: Gradonačelnik jednim potezom ruke "rješava" problem zagađenosti u Banjaluci

Naime gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić potpisao je juče u Beču izjavu, kojom se Grad Banja Luka pridružuje borbi protiv klimatskih promjena i zagađenja štetnim gasovima u atmosferi.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

foto Gradska uprava

Hvalevrijedan potpis prvog čovjeka, koji je velika obaveza, ali koji istovremeno predstavlja i veliku enigmu, jer se ne zna na koji način će se to Banjaluka pridružiti ovoj borbi, kada ne zna protiv čega se to zapravo bori.

 

Naime, zvanični monitoring kvaliteta vazduha u Banjaluci, ne postoji  od 1. jula prošle godine zbog procedura oko javnih nabavki.

Banjalučani u ovom trenutku ne znaju koliki je nivo zagađenosti u gradu a trebaju se početi boriti protiv klimatskih promjena! Apsurdno zar ne?

 

Pomenutom spisku gradova se nekad pridružila i Ljubljana , grad koji služi gradskim vlastima u Banjaluci kao primjer uspješnog srednjeevropskog grada, ali recimo i to kako građani Ljubljane skoro pa nikad nisu vidjeli dim koji izlazi iz dimnjaka njihove toplane, npr.

 

Toplana u Ljubljani, foto BUKA

 
Stanovnici Ljubljane znaju za zagađenje, a Banjalučani ne.

Pa protiv čega se to onda treba Banjaluka boriti ako ne zna koliko je opasan njen neprijatelj?

Mirna Savić Banjac, odbornica NDP-a u gradskoj Skupštini, kaže kako je ovo potpisivanje deklarativna i u svrhu medijske promocije, dok nam promiču suštinske stvari.

“Proći će grejna sezona, a mi nećemo znati podatke o zagađenosti.” kaže Savić-Banjac za BUKU.

Kaže da još uvijek ne postoje zvanične informacije o tome kada će biti riješen problem oko načina mjerenja nivoa zagađenosti u grad.

 

foto Elvir Padalović

“Još uvijek nemamo nikakve zvanične informacije. Navodno, postupak javnih nabavki treba biti uskoro riješen. Nema nikakve logike da se ne znaju elementarne stvari, kao što je nivo zagadjenosti, a da se deklarativno potpisuju tako važne stvari kao što je borba protiv klimatskih promjena” naglađšava naša sagovornica.

Naglašava kako će u gradskoj skupštini na svakoj sjednici insistirati da odgovoru u vezi sa mjerenjem kvaliteta vazduha, sve dok se isti ne počne mjeriti i ne bude javno objavljen i dostupan svima.

 

Iz banjalučkog centra za životnu sredinu kažu kako je pohvalna činjenica da gradonačelnik Banja Luke, Igor Radojičić, shvata ozbiljnost problema klimatskih promjena, ali treba biti svjestan i činjenice da pričanje o ovoj problematici neće dovesti do konkretnih rješenja.

“Ne treba zaboraviti ni da gradonačelnik Dragoljub Davidović 2009. godine potpisao Sporazum gradonačelnika za klimu i energiju  te time se obavezao na ispunjavanje ciljeva klimatske i energetske politike za 2030. godinu. Postavlja se pitanje dokle smo došli za ispunjavanje istih” dodaju u Centru.

“Banjalučani još uvijek nemaju jasno uspotavljen sistem monitoringa kvalitete vazduha. Upitano je koliko se tzv. Ekološka Toplana može smatrati kao ekološkom, dok se stara Toplana još uvijek u funkciji, gdje se  koristi mazut, priča se i o potencijalnoj izgradnji HE Krupa, gdje su nabrojane samo nekolicina stvari koje još uvijek nisu u potpunosti riješene.  
I dok god se ovakvom problemu ne priđe na sistemski način i ne donesu rješenja koja će ići u korist cijelog društva, a ne samo biti slova na papiru, optimistične rezultate ne možemo očekivati”,  kaže Duška Kudra, Koodinatorica programa Energija i klimatske promjene iz Centra za životnu sredinu iz Banjaluke

,,Drago nam je da je gradonačelnik potpisao još jedan od dokumenata kojim se obavezuje da će Gradska uprava raditi na smanjenju štetnih emisija u atmosferu. Teme o kojima se diskutovalo, kao što su razvoj saobraćaja, urbano planiranje, zaštita životne sredine i uključivanje javnosti u procesima planiranja, su teme kojima se Centar za životnu sredinu bavi posljednjih 15 godina.

“Često smo  reagovali na inicijative, rješenja i projekte koji su upravo imali za cilj sve suprotno ovakvim opredjeljenjima Gradske uprave. Nadamo se da je gradonačelnik svjestan kakav je izazov pred njim i Gradskom upravom i da će, ukoliko zaista želi da promijeni sliku današnje Banjaluke, donijeti neke od tzv. nepopularnih odluka kada je u pitanju urbani transport i ,,betonizacija grada” ističu naši sagovornici

 

Foto Elvir Padalović

Svjestan je gradonačelnik da samo oni gradonačelnici koji imaju hrabrosti i znanja da mijenjaju sadašnjost za bolju budućnost budu upamćeni.

“Podsjetnik da nekadašnji gradonačelnik Davidović je ostao poznat ne toliko po dobrim postupcima, dok se Gavranovića ni ne sjećamo”, dodaje Tihomir Dakić, Koordinator programa Transport u Centru za životnu sredinu.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije