Berlinskog zida nema tačno onoliko dugo koliko ga je i bilo: Nevjerovatna ljubavna priča umjesto podsjećanja na tragediju

Berlinski zid  dijelio je njemački glavni grad 28 godina, dva mjeseca i 26 dana. Petog februara proći će jednako toliko otkako je srušen.  Tokom 28 godina njegovog postojanja mnogo je bilo onih što su rizikovali život pokušavajući da pređu na drugu stranu.

 

Među njima su bili, tada tinejdžeri, Regina i Ekhard Albreht, čiju je vezu pokušala da razori tadašnja idelogija i Hladni rat. Ekhard je bio student prava u Zapadnom Berlinu, a Regina je živela u Istočnom Berlinu koji su kontrolisali Sovjeti. Ipak, njihova ljubav nije marila za zid i posledice prelaska. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Ekhard i Regina su se upoznali 1967. godine na školskom događaju namenjenom očevima u Istočnom Berlinu, koji je bio odobren od vlasti. Kada se Ekhard vratio kući u Zapadni Berlin počeli su da pišu jedno drugom, sve dok jednog dana nisu shvatili da špijunska agencija Štazi iz Istočnog Berlina sve vreme presreće i čita pisma. 

 

“Jedno jutro su me uhapsili i odveli u zatvor na ispitivanje. Želeli su da znaju da li ću da pobegnem. Znala sam da će me, ako kažem ’da’, odmah odvesti u zatvor, jer je i sama želja da odete u Zapadnu Nemačku bila zločin. Onda su me pitali da li volim tog čoveka, a ja sam im odgovorila: ’Imam samo 18 godina, ni ne znam šta je ljubav’. Taj odgovor ih je potpuno zbunio.“ 

 

Naterali su je da raskine vezu i narednih šest meseci su je pratili. Kako bi zavarala trag, Regina je čak izašla na kafu sa drugim čovekom, ali je tajno nastavila da razmenjuje pisma sa Ekhardom uz pomoć svoje bake. 

 

Srećom, par je uspeo da se sretne u Mađarskoj, gde su Nemci iz Istočnog bloka imali dozvolu da putuju. 

“Bila sam ispred hotela. On je stajao ispred mene i ostala sam bez reči. Otišli smo u hotel i… Došao je, video je, pobedio je!“, nasmejala se Regina.

Dogovorili su se da prvo završe studije pre nego što pronađu način da budu zajedno. Početkom 1971. godine Ekhard je platio jednog čoveka koji je obećao da će prokrijumčariti Reginu kroz tunel. Ipak, to je propalo jer su ga vlasti brzo otkrile. Ubrzo su našli drugi način – preko Rumunije, tadašanje Jugoslavije i preko granice sa Austrijom prešla je u gepeku. 

 

“Sećam se da je benzin jako smrdeo. Čula sam kada smo prošli granicu. Pregledali su kombi i nisu me našli – Zaspala sam, a u jednom trenutku me je probudio vozač rekavši: ’Slobodna si.’“ 

Tek posle tri dana vesti su stigle do Ekharda – “Konačno sam dobio poziv iz Salcburga. Ona je bila tamo i ja sam bio presrećan. Srećan sam i dan-danas.“ 

 

Na samom koraku do potpune slobode Regina je morala da odleti do Zapadnog Berlina, a taj let je zahtevao da preleti Istočnu Nemačku. Sletela je na aerodrom Tepelhof, samo nekoliko metara od zida zbog kojeg je prešla skoro dve hiljade kilometara. 

“Sačekali su me sa čašom šampanjca – ’Dobro došla u Zapadni Berlin i Republiku Nemačku’. To je bio sjajan trenutak za mene.“ 

A da li je Ekhard bio vredan toga? 

 

“Naravno da jeste. Ja nisam imala drugi izbor. Želela sam ga i to me je održalo na ovom putovanju.“ 

 

Zajedno su, evo ima već 45 godina.

Oko 5.000 ljudi pokušalo je da pređe na drugu stranu 155 kilometara dugog zida između 1961. i 1989. godine, a najmanje 136 njih je ubijeno u pokušaju to da uradi.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije