Bujične poplave u Banjaluci: Beton ne upija vodu, ovo će se sve češće dešavati

Jaka kiša zahvatila je juče u poslijepodnevnim časovima Banjaluku. Obilne padavine praćene su vjetrom i grmljavinom. Padavine su izazvale probleme u brojnim banjalučkim naseljima, a građani su bili iznenađeni bujičnim poplavama u naselju Starčevica.

Tihomir Dakić, predsjednik Centra za životnu sredinu, rekao je da su se u zadnjih dvadesetak godina u nekoliko navrata desile ovakve bujične poplave.

“Nije neka novost, ali će biti sve češće. Izuzetno kišni početak godine sa jedne strane i urbanizacija sa druge strane evidentni su uzroci. Zašto ovoliko pada kiša i šta se sa Planetom dešava, to je tema sama za sebe. Ono što ćemo zasigurno osjetiti u našim životima jesu velike suše ili velike kiše. Ekstremi svih tipova će i nas pogoditi, iako mnogo manje nego što već odavno pogađaju druge zemlje na različitim meridijanima. U isto vrijeme, preko 400 aktivnih požara divlja Kanadom, a to je samo jedna od informacija o klimatskim problemima sa kojima se ljudi širom Planete susreću”, rekao je za BUKU Dakić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodaje da se u banjalučkom naselju Starčevica i ranije dešavalo da se plave garaže, jer je prilikom jakih padavina višak vode uvijek išao na zelenu površinu ispod garaža.

“Nažalost, sada prvi put imamo plavljenje ulice Sime Miljuša. Kao što znamo, u ovom dijelu grada se dosta izgradilo, a beton ne upija vodu. Ako ona nije kanalisana ispod zemlje, te ukoliko otvori za oborinske vode nisu čisti i dostatni za veće količine vode, imaćemo ovakve situciju sve češće”, ističe Dakić.

Naš sagovornik kaže da trenutno možemo samo raditi na saniranju štetnih posljedica od poplava.

Da li se to radi i koliko, može se vidjeti koliko se ulaže u javnu infrastrukturu za ove potrebe i sve će biti jasno. Privatnici grade, a kolektori i javna infrastruktura su u lošem i dotrajalom stanju“, ističe.

Imajući u vidu da gradnja u Banjaluci ne staje i da je sve više betona, a manje zemlje i trave, Dakić kaže da nas to vodi ka tome da ćemo imati sve više ovakvih i sličnih problema.

“Pored bujičnih poplava, imaćemo i sve veće temeprature u gradu i nepovoljnije uslove za djecu i stare i osjetljive kategorije. Sve u svemu, Banjaluka je imala šansu da bude grad ugodan za život, ali je odabrala kapitalizam i investitorski urbanizam, pa sada samo možemo da komentarišemo posljedice. Još uvijek čekamo na usvajanje urbanističkog plana za Banjaluku, koji očekujemo da bude usvojen ove godine”, kaže.

Na kraju je Dakić rekao da bi meteorolozi i klimatolozi trebali više upozoravati javnost na ovakve pojave, jer u budućnosti možemo očekivati ovakve vrste pljuskova i velike količine padavina sa jedne strane, ali i ekstremne suše sa druge strane, što će značajno uticati i na proizvodnju hrane.

Iz Gradske uprave su izjavili da je juče u Banjaluci zbog velikih količina padavina došlo do izlijevanja bujičnih potoka u pojedinim dijelovima grada, zbog čega je angažovan Tim za hitne intervencije Civilne zaštite, čiji su pripadnici od juče na terenu.

“Naime, sinoć je Vatrogasna brigada imala 23 intervencije, od kojih se čak 16 odnosi na ispumpavanje vode iz kuća i podruma u pojedinim ulicama, te sedam tehničkih intervencija na području mjesnih zajednica Obilićevo i Starčevica. Interventne ekipe će i u toku današnjg dana pratiti situaciju na terenu, u kontinuitetu zaprimati sve prijave građana, te postupati po istim”, rekli su iz Gradske uprave.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije