Rezultat lobiranja: Izvoz RS u SAD pao za 159 miliona KM

Ekonomski rezultati desetine miliona dolara vrijednog lobiranja i rada 2013. godine otvorenog Predstavništva RS u SAD-u, vidljivi su kroz podatke Zavoda za statistiku RS prema kojima je u zadnjih deset godina došlo do strmoglavog pada izvoza iz RS u SAD, dok je uvoz roba i usluga uduplan.

 

Tako je 2006. godine izvoz RS u SAD iznosio 171,4 miliona KM, da bi se 2009. strmoglavio na svega 11,5 miliona KM. Od tada i nije bilo značajnijih promjena, a na kraju 2015. godine izvoz je iznosio 12,5 miliona KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Istovremeno, uvoz iz SAD je 2006. godine iznosio 19,7 miliona KM, da bi na kraju 2015. dostigao 47,2 miliona maraka.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

Ništa bolja situacija nije ni sa investicijama. Strane investicije u RS godinama unazad su u padu, a u 2015. iz SAD-a je u RS stiglo svega 1.000 KM.

 

Iz te zemlje u RS je od 2007. do 2015. godine stiglo 10,3 miliona KM investicija.

 

Mjesečno za lobiranje 167 hiljada dolara

 

Mediji su proteklih dana prenijeli informaciju da je RS za lobiranje u Americi potrošila 30 miliona dolara, a prema podacima portala Istinomjer skoro tri četvrtine novca isplaćenog za lobiranje u SAD otišlo je kompaniji “Picard Kentz & Rowe”.

 

Ova firma je prvi put je angažovana 2009. godine, a za svoje usluge “konsultacija i savjetovanja” do kraja 2015. godine inkasirala je 11,11 miliona dolara.

 

U Ugovoru koji su Željka Cvijanović i Edward B. Rowe potpisali 2011. godine, navedeno je da će firma, u saradnji sa službenim predstavnicima RS, raditi na osmišljavanju “pravnih i diplomatskih strategija zastupanja prava Republike Srpske u vezi sa aktivnostima Kancelarije Visokog Predstavnika u BiH i pravnim statusom Brčko Distrikta”, te da će Vladi RS, na zahtjev, povremeno pružati “opšte savjete i zastupanje u međunarodnim pravnim i političkim pitanjima”. Vlada RS se obavezala da će za ove aktivnosti firmi isplaćivati 167.000 dolara mjesečno.

 

Vlada Republike Srspke svake godine iz budžeta izdvaja milione maraka za rad predstavništava RS u svijetu, ali su efekti njihovog rada veoma upitni.

 

Opozicija u Narodnoj skupštini RS juče je iznijela oštre zamjreke na rad Predstavništva RS u Vašingtonu ističući da su milioni maraka potrošeni za lobiranje u SAD-u, a da kao rezultat tog lobiranja RS ima predsjednika na crnoj listi SAD-a.

 

 

 

„Ulaganja iz Srbije predstavlјaju gotovo polovinu ukupnih ulaganja (50,07%), gdje dominira investicija u telekomunikacije. Na drugom mjestu su ulaganja iz Rusije (17,77%), gdje se kao najvažnije, mogu pomenuti investicije u Rafineriju nafte Brod i Rafineriju ulјa Modriča. Na trećem mjestu je Velika Britanija (7,94%), gdje se kao najveća ulaganja mogu izdvojiti investicije u EFT- Rudnik i Termoelektrana Stanari, na četvrtom mjestu je Holandija (4,75%), sektor trgovine, a na petom mjestu je Slovenija (4,53%) sa više investicionih projekata (metalna industrija, bankarstvo i trgovina“, navodi se u Strategiji podsticanja stranih ulaganja u RS od 2016. do 2020. godine.

 

CAPITAL

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije