Foto: Arhiva
Proteklih nekoliko dana gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić našla se u žiži javnosti nakon što je odbila Bh. povorku ponosa i Privrednu komore Izraela za projekciju zastava na Vijećnici.
Gradsko vijeće Sarajeva po hitnom postupku na današnjoj sjednici prihvatilo je prijedlog gradonačelnice Benjamine Karić o obustavi projekcija na fasadi Vijećnice osim u nekoliko izuzetala.
Ona se jutros oglasila na zvaničnom Twitter nalogu i rekla je da je jutros Gradskom vijeću uputila prijedlog Odluke o obustavi projekcija na fasadi Vijećnice.
“Jutros sam Gradskom vijeću uputila prijedlog Odluke o obustavi projekcija na fasadi Vijećnice. Vijećnica pored toga što je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, ona je simbol duhovne vitalnosti i otpora. U posljednje vrijeme potpuno je zanemarena njena vrijednost i pretvorena je u zid za oglašavanje sadržaja od komercijalnih do političkih”, napisala je Karić.
Dodla je da je u sklopu odluke predložila izuzetke od obustave, a u koje spadaju nacionalni praznici države Bosne i Hercegovine i njen glavni grad i obilježavanja utvrdjena kalendarom Grada Sarajeva, kao što su: Dan opsade Grada Sarajeva, Dan Grada Sarajeva, Dan sjećanja na ubijenu djecu u opkoljenom Sarajevu, Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, Dan sjećanja na žrtve zločina protiv čovječnosti u Prijedoru i njegovoj okolini.
“U ovom gradu postoje mnogi objekti koji se mogu koristiti za ove svrhe, a Vijećnicu treba ostaviti na miru i uživati u njenoj ljepoti”, rekla je.
Lejla Huremović iz Organizacionog odbora BH Povorka ponosa rekla je da ona podržava da se ništa ne projektuje na Vijećnicu, ali isto tako podržava i vraćanje Vijecnice građanima/kama.
“Da se prestanu vršiti vjenčanja, slikanja za vjenčanja, partijanje i slično. Da se u konačnici vrati biblioteka. Mi (Jedan grad Jedna borba) smo godinama sjedili i protestvovali ispred za vraćanje a svi su se oglušili. Dalje, super, hajmo zabraniti osvjetljenje, ali ne možemo zaboraviti šta se dogodilo i neko mora za to odgovarati, a ne pokušavati zataškati tako što će se pod tepih staviti ozbiljno kršenje ljudskih prava i direktna diskriminacija. Gradonačelnica koja je i pravnica bi to valjda trebala znati. Ili se i na pravo selektivno gleda”, poručuje Huremović Lejla.
Podsjetimo da je u petak odbijen zahtjev za osvjetljivanjem Gradske Vijećnice Sarajevo u duginim bojama, u znak podrške i solidarnosti sa LGBTIQ osobama u bh. društvu
Organizatori Bh. povorke ponosa uputili su zahtjevi gradskim vlastima da se zgrada Vijećnice osvijetli duginim bojama u znak podrške LGBTIQA osobama, ali je njihov zahtjev odbijen.
O tome su se organizatori Povorke oglasili na društvenim mrežama, kazavši da su odgovor dobili u tekstu e-maila, bez zvaničnog akta i adekvatnog objašnjenja. Pitaju se da li su jedino LGBTIQA osobe diskriminisane na ovaj način, te poručuju da su upravo ovakve stvari razlog zašto je važno izaći na Povorku.