Rojters navodi da Rusija, pogođena padom cene nafte, flertuje s idejom da sarađuje sa zemljama članicama OPEK-a uslijed napetosti između OPEKA, Saudijske Arabije i Irana oko pokušaja zamrzavanja proizvodnje nafte.
Sečin – jedan od najbližih saradnika ruskog predsednika Vladimira Putina, bio je jedini ruski zvaničnik koji se dosljedno protivio dogovoru sa OPEK-om čak i nakon što je Kremlj praktično ozvaničio plan.
Sečin kaže da želi da Rusija izbjegne slične neprijatnosti u budućnosti.
“Trenutno, veliki broj faktora isključuje mogućnost da bilo kakav kartel diktira volju na tržištu. Što se Opek-a tiče, praktično su prestali da postoje kao ujedinjena organizacija”, rekao je Sečin.
“Moja kompanija (Rosnjeft) bila je skeptična od samog početka o mogućnosti postizanja bilo kakvog zajedničkog sporazuma koji bi uključivao OPEK u ovim uslovima”, rekao je on.
Komentari Sečina o kraju ere OPEK-a mogli bi da košta, kao što je i ostavka saudijskog ministra za naftu uticala na cene nafte.
Sečin, koji je rođen 1960. godine – iste godine kada i novi arapski ministar za naftu Kaled al-Falih – poziva Rusiju da odustane od nade da cene mogu biti fiksn.
“U ovom trenutku, ključni faktori koji utiču na tržište su finansije, tehnologija i regulacija. To možemo videti na primeru nafte koja je postala moćno sredstvo uticaja na globalnom tržištu”, Rekao je Sečin.