Prijedlog sindikata: Minimalna satnica 2,97, minimalac 500 KM

 A kako je tek onima na minimalcu od 370 maraka, koji prima svaki treći radnik? Oni ne mogu preživjeti ni sedam dana?!

Danas u BiH minimalna neto plata iznosi oko 370 KM, odnosno 190 eura, dok je u Luksemburgu najmanja plata oko 1923 eura, što je čak 10 puta više nego u našoj zemlji.

No, ne moramo se uspoređivati s bogatim evropskim državama da bismo shvatili u koliko smo lošijem položaju, jer posljednji podaci pokazuju da je bh. minimalac manji nego u Crnoj Gori (193 eura), Hrvatskoj (396 eura), a posebno u Sloveniji gdje iznosi 791 euro.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Previše ili premalo?

U prijedlogu sindikata navodi se kako, između ostalog, bruto satnica, koju čine doprinosi iz osnovice, porez na dohodak i iznos koji se isplaćuje radniku, ne može biti niža od 2,97 KM.

U praksi to znači da bi minimalna plaća u Federaciji BiH iznosila 500 KM, što je značajan porast u odnosu na trenutnih 370 KM, koliki je iznos minimalne plate.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dok poslodavci strahuju kako bi to bilo pogubno za njih, sindikalisti su mišljenja da je to minimum ispod kojeg se ne bi smjelo ići. Često se pozivamo na primjere u Evropi, naglašavajući kako tamo “teče med i mlijeko”.

Pogledajmo kako se tamo dolazi do izračuna minimalne plate, tačnije, metodologije utvrđivanja najniže plate?

Najniža plata u EU i mnogim uređenim državama u svijetu (SAD, Kanada, Japan, Australija, Švicarska) regulirana je formulom ILO-a (Međunarodna organizacija rada) po kojoj se najniža plata utvrđuje na temelju mjesečnog praga rizika od siromaštva za kućanstvo, koji na osnovi ankete o potrošnji domaćinstava utvrđuje statistika, zatim brojem članova prosječnog domaćinstva, omjerom ukupnog broja stanovnika i brojem aktivnog stanovništva (koeficijent zaposlenosti iz ankete o radnoj snazi).

Po njemačkom obračunu

Ono što slijedi, prema statističkim istraživanjima, jest to da u Federaciji BiH žive 2,371.603 stanovnika, od kojih je anketom o radnoj snazi utvrđeno kako ih je u 2015. godini 496.000 bilo zaposleno (registrirano 454.214), koeficijent zaposlenosti prema broju radno aktivnog stanovništva (od 15 do 65 godina) iznosio je 31,7 posto.

Prema anketi o potrošnji domaćinstava i cijeni osnovnih životnih potreba, za život jednog člana domaćinstva u toj godini bilo je potrebno 540 KM mjesečno, što za prosječno domaćinstvo od 3,1 člana daje iznos od 1672 KM.

Jednostavnom matematematičkom računicom, koliko se puta u 100 posto pojavljuje 31,7 posto (3,15 puta) i dijeljenjem 1672 s 3,15 dobiva se najniža mjesečna bruto plata od 531 KM, a bruto satnica od tri KM.

Tolika je u ovom trenutku stvarna ekonomska moć Bosne i Hercegovine da plati najnižu cijenu rada. Podrazumijeva se bruto plata sa zakonskim socijalnim doprinosima iz plata. Kada se oduzmu “davanja na platu”, radnik na minimalcu bi prošao i gore, dobio bi “na ruke” tek 347 maraka. Da zaključimo, visoka stopa nezaposlenosti i “siva ekonomije” stvaraju pogrešan privid vođenja ekonomske politike.

Najveća plata

Ako bi se rukovodili ovim principom, onda bismo došli do plate u javnom sektoru koja se mora ograničiti prema primjeru razvijenih ekonomija. Ako bi se prihvatio odnos 1:5, što je slučaj u SR Njemačkoj, koja ima 15 puta veći BDP i prosječnu platu, najveća plata bi bila 5 x 531 marku ili 2655 KM u bruto iznosu, s doprinosima iz plata za sve zaposlene, pa i najviše državne funkcionere i odgovorne u institucijama vlasti.

Prema izračunu koji provode razvijene evropske zemlje, plaće funkcionera u vlasti i direktora na visokim položajima unutar siromašne BiH ne bi trebale prelaziti 1735 KM. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije