FENOMENALNA PRILIKA ZA ZARADU: Ovo je jedan od najisplativijih biznisa, a može ga započeti svako

 Za gajenje lekovitog bilja potrebno je ulaganje od 1.200 do 2.500 evra, ali prihod doseže i do 6.500 evra po hektaru.

Za uzgoj nane, kamilice, nevena i drugog lekovitog bilja potrebno je ulaganje od 1.200 do 2.500 evra po hektaru, dok prihod od ovog biznisa iznosi od 2.500 do 6.500 evra po hektaru.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iako je proizvodnja lekovitog bilja mnogo ispod nivoa koji bi se na našem podneblju mogao dostići, izvoz iz Srbije za poslednjih sedam godina porastao je za 51,5 odsto i dostigao vrednost od 5,5 miliona evra u 2014.

 

Ljubica Stojanović, predsednik udruženja Lincura, ističe da je uzgoj lekovitog bilja isplativiji od bilo koje druge poljoprivredne proizvodnje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

– Najperspektivnije je gajiti matičnjak zato što, za razliku od kamilice, koja je jednogodišnja biljka, živi više od 10 godina. U kamilicu svake godine mora ponovo da se ulaže, a od matičnjaka se 10 godina ubira prihod uz minimalna ulaganja – kaže Stojanovićeva.

 

Dr Dragoja Radanović, direktor Instituta za proučavanje lekovitog bilja “Dr Josif Pančić”, ističe da je u Srbiji pogodno tlo za lekovito bilje, a naročito za proizvodnju kamilice, pitome nane, matičnjaka, morača i nevena.

 

– Tržište diktira površinu i količinu proizvodnje lekovitog bilja. Najvažnije je da se prvo nađe kupac jer je tržište malo i brzo se zasiti, pa je bitno da se proizvodi za poznatog kupca. Treba krenuti s malom površinom i edukovati se jer je to specifična proizvodnja u odnosu na druge kulture – kaže Radanović.

 

Ekonomista Miroslav Zdravković, urednik portala Makroekonomija, ističe da je izvoz lekovitog bilja iz Srbije povećan sa 3,6 miliona evra u 2008. na 5,5 miliona evra u 2014, ali da je smanjeno učešće u ukupnom svetskom izvozu.

 

– Lekovito bilje iz Srbije najviše se izvozi u Nemačku, BiH, Crnu Goru, Švajcarsku i Španiju. U 2015. postignuta je rekordna količina izvoza, povećana je sa 1.755 na 1.935 tona, ali je smanjena jedinična cena izvoza sa 3.118 na 2.763 evra po toni – kaže Zdravković.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije