Pola godine pred lokalne izbore, dvije najjače političke partije u RS polako se pripremaju za izbornu kampanju. Već su poznate i neke kandidature za načelnike i gradonačelnike, a koliko su SNSD i SDS do sad uradili na poboljšanju svog imidža među biračima, iskoristili greške protivnika, kakvu politiklu vode i koliko je ona dobra, odnosno pogubna za njih same, za BUKU analiziraju ugledni novinari i politički analitičari iz RS.
Politički analitičar Radomir Nešković navodi da SNSD kao vladajuća partija nije u poziciji da nameće svoju politiku, dok je SDS totalno slab i dezorijentisan.
“Politika SNSD-a, odnosno njihova ukupna aktivnost odvija se u smjeru opravdavanja postojeće politike koju vrše i devalviranju bilo kakve alternativne politike “i ovo je dobro i ne može se bolje, ako ima teškoća to je iz objektivnih razloga itd”. SNSD organizovano i temeljito prati slabosti Saveza za promjene na lokalnom nivou i urušava njihovu poziciju i time ih slabi pred izbore. Ako SzP ostane i dalje pasivan SNSD će postići bolji rezultat u odnosu na prethodne lokalne izbore.”
Prema njegovim riječima, sva politika SNSD-a je pretočena u djelovanje vlasti, čija je prednost što iza sebe ima državne resurse koje može da koristi radi održavanja na vlasti.
“Slabost je što vladajuća stranka ne može predložiti drugačiju politiku u odnosu na sadašnju koja se nakon deset godina neminovno troši. SDS je slab, dezorijentisan, nesistematičan i izgleda da nemaju nikakvu politiku ni strateški plan za naredni period. Vrh SDS nije u stanju da podigne i usmjeri opozicioni potencijal naroda i da ga kanališe u vlastitu izbornu pobjedu. Zato i veliki broj funkcionera ove stranke napušta njihove redove, kao i zbog greške u organizaciji stranke, sistemu odlučivanja i funkcionisanja i loše kadrovske politike. Ukratko, zbog lošeg vođenja stranke”, rekao je Nešković koji nije mogao precizirati kakvi bi rezultati bili da su danas izbori na lokalu, jer kako kaže, trebalo bi obaviti istraživanje birača u maju u nekoliko bitnih gradova i na osnovu toga mogla bi se vidjeti pozicija kandidata i odnos snaga SNSD i SDS.
Borislav Vukojević, viši asistent na Odsjeku za novinarstvo i komunikologiju FPN-a u Banjaluci ne vidi da je došlo do značajnih promjena u politikama SNSD-a i SDS-a, te stoga i smatra da su pozicije dvije najveće stranke gotovo neizmjenjene u posljednje dvije godine.
“Naravno, potrebno je istaknuti da “nacionalna politika” SNSD-a u posljednjih godinu dana dobija na snazi, prvenstveno usljed događaja koji se mogu posmatrati kao “napadi na Republiku Srpsku”. Tu prije svega mislim na presude Ustavnog suda BiH, presude i postupke Suda BiH, te tragični događaj u Zvorniku u aprilu prošle godine – koji su u najmanju ruku kratkoročno dali legitimitet SNSD-u za vođenje takve politike. Odnos građana prema takvoj politici pokazala je proslava Dana Republike 9. januara, kao i rezultati istraživanja o eventualnom referendumu o Sudu i tužilaštvu BiH, približno 70 odsto ispitanika bi reklo da ne podržava legitimitet ove institucije. S druge strane, ovaj tip politike se svodi na rasprave o “patriotama i izdajnicima” koja je previše udaljena od građana i njihovog svakodnevnog života, tako da lično ne vidim nekih pozitivnih pomaka u tom smislu”, navodi Vukojević.
Kada je u pitanju SDS, on smatra da njihov antikonformistički stil opozicionarstva takođe ne čini pozitivne promjene u Republici Srpskoj.
“Sa napomenom da mogu biti pogrešno protumačen, reći ću da opozicija na čelu sa SDS-om trenutno ne nudi nikakvu alternativu vladajućoj, što dodatno pomaže jačanju SNSD-ove politike “nacionalne borbe”. Glasne rasprave u Narodnoj skupštini mogu zavarati, jer se one prvenstveno svode na lične razmirice i ne tiču se unapređenja života građana. Tu ne mislim da su presudni odlasci nekih ključnih ljudi iz SDS-a ili sa rukovodećih pozicija, jer smo dobro vidjeli kako se određene osobe ponašaju. Prisjetimo se priloga u kojem poslanici obje vodeće stranke izričito kažu da smatraju kako je nepotizam opravdan ‘imam pravo da biram ko će da radi sa mnom’ ili ‘ta osoba je jednostavno morala početi raditi, treba joj posao’.”
Šta građani, odnosno birači mogu očekivati na predstojećim lokalnim izborima?
“Ništa posebno novo, jer je izborna odluka u Republici Srpskoj uglavnom zasnovana na partijskoj identifikaciji i emotivnom glasanju, koje nikakav akcenat ne stavlja na (ne)zvanične politike stranaka. Bez obzira na kandidate za gradonačelnika Banjaluke gdje će se najvjerovatnije borba svesti na duel Radojičić-Čavić, najmanji broj glasova će se zasnivati na ličnim karakteristikama i kvalitetu ‘izbornih obećanja’- koja stranka bolje animira svoje stalne glasače, dobiće podršku. Mi još uvijek nemamo okruženje u kojem se apstinenti mogu animirati putem novih medija, tako da ne treba očekivati drastično veću izlaznost”, kategoričan je Vukojević.
Glavni i odgovorni urednik dnevnog lista Press RS Žarko Marković, analizirajući trenutnu situaciju u dvije najjače političke partije u RS izdvaja da je osnovna razlika u njihovom funkcionisanju, u odnosu na neke prethodne izborne cikluse, u tome da uoči predstojećih lokalnih izbora i SNSD i SDS drže po solidan komad vlasti na višim nivoima.
“To im prije svega omogućava vidljivost, posebno u medijima, što oni koriste za stvaranje utiska da ipak nešto rade. Istovremeno, činjenica da drže određene poluge vlasti omogućava im da zadovoljavaju apetite vlastitih kadrova. Ipak, lokalni izbori su specifični, pa tako i jedna i druga stranka mogu upasti u zamku priča o visokoj politici, što vodi ka zanemarivanju onih klasičnih životnih pitanja. Te stvari prepuštaju se stranačkim aktivistima na lokalu, a stanje u SDS-u i SNSD-u je trenutno takvo da nijedna partija nema neku naročitu prednost. Ako gledamo viši nivo, mislim da je SDS u dosta lošijoj poziciji u odnosu na SNSD, jer su u proteklih godinu i po dana koliko su na vlasti u Sarajevu suočeni sa stalnim optužbama za izdaju, i to već dugo traje, a biće, očekujem, i pojačano do samih izbora. Ne ulazeći u suštinu, odnosno ne donoseći zaključak da li SDS vodi izdajničku politiku, mora se naglasiti da će konstanta priča o tome koju forsiraju pojedini mediji, i gotovo svi funkcioneri SNSD-a, sigurno ostaviti neke posljedice na biračko tijelo”, rekao je Marković za BUKU.
“Konkretnih rezultata koje bi osjetili obični građani – nema. SDS može da pripisuje sebi uspjeh stvari poput podnošenja aplikacije za EU, ali nema dokaza da je od podnošenja te aplikacije bilo koja porodica u Srpskoj sebi mogla da plati ručak. Takođe, ni stalna priča o hapšenjima i borbi protiv kriminala, ne nailazi na odjek koji bi u SDS-u možda bio očekivan. S druge strane, u SNSD-u se očigledno ne mogu pomiriti sa gubitkom vlasti u Sarajevu, pa je većina energije u toj stranci usmjerena za obračun sa SDS-om, dok na unutrašnjem planu postoje veliki problemi, kako unutar koalicije, tako i na nekim sistemskim pitanjima kao što su zaduženja, problemi sa bankarskim sektorom, nepotizam i slično. Iz mog ugla gledano, i jedna i druga partija politiku vode po potpuno istoj matrici, bez pretjerane ambicije i kreativnosti”, navodi Marković.
Na osnovu trenutnih politika, kakvi bi rezultati bili da su danas izbori na lokalu?
“Zadržaću se na prognozi za gradove. Ako Marko Pavić u Prijedoru bude kandidat vladajuće koalicije, nije realno da ga opozicioni kandidat pobijedi, ko god on bio. U Banjaluci će biti interesantno, ali činjenica da u tom gradu postoji neprepoznatljiv odbor SDS-a, da su NDP i PDP u drugom planu, daje veliku šansu SNSD-u, naročito ako kandidat bude Igor Radojičić. Ako protiv njega bude samo jedan kandidat, onaj opozicioni, Savez za promjene bi imao šanse. Ali, to se neće dogoditi, i doći će do razvodnjavanja glasova koje bi moglo da bude ključno.
Što se Doboja tiče, ne vjerujem da bilo ko može da ugrozi Obrena Petrovića, slična situacija je i u Bijeljini. Tu će važnu ulogu odigrati lokalni mediji, prije svih BN televizija. U Zvorniku je kandidat SNSD-a favorit, dok bi u Trebinju trebalo da bude najinteresantnije. Očigledno je da tamo Savez za promjene nije jedinstven, ali ni SNSD nije u najboljoj situaciji, pa će dosta toga da zavisi od imena kandidata i njihovog pedigrea”,rekao je Marković.
I urednik portala “Istinito” Željko Raljić navodi da je gorka istina da naše partije, vladajuće i opozicione, nemaju realne i ostvarive programe i politike koji bi zainteresovali građane na predstojećim izborima.
“Budući da nam predstoje lokalni izbori, sve će se ponovo svesti na asfaltiranje puteva i obećanja o zapošljavanju ili poneko zapošljavanje u javnom sektoru, ako uopšte imaju gdje više da uguraju sto i računar za novo radno mjesto. Evo, iz vlasti ponovo slušamo o velikim projektima koji će, kao i mnogi do sada najavljivani, redom završiti potpunom propašću. SNSD se bukvalno davi u dugovima koje je stvarao tokom proteklih 10 godina. Sistem trezorskog poslovanja Fonda PIO je najbolja potvrda da ova vlast više ne zna kud goni. Stalna potraga za kreditima koji nikako da stignu i prihvatanje ucjenjivačkih uslova MMF-a nebi li dobili finansijsku podršku, potvrđuje sve navedeno”, tvrdi Raljić
Ništa bolja situacija nije ni u SDS-u.
“Što se SDS-a tiče još uvijek se bave uspostavljanjem dijagnoze i nisu skloni hirurškoj intervenciji nad pacijentom koji se zove Republika Srpska i životno je ugrožen. Očito im se ne uzima vlast koja donosi praznu kasu. Pokušaj da sa državnog nivoa pokrenu istragu organizovanog kriminala i korupcije je hvale vrijedan, ali još čekamo epilog.
Raljić se osvrnuo i na unutarstranačke turbulencije u SNSD-u i posedno SDS-u iz koga je u posljednje vrijeme odlazi nekoliko visokih funkcionera.
“Politika je i dalje najunosniji biznis. Pogledajte imovinske kartone partijskih funkcionera i sve će vam biti jasno. To su paraziti navikli da žive na grbači građana, a tako se odnose i prema partijama iz kojih dolaze. Ako nisu zadovoljni onim što im nudi matična partija, idu u drugu, ili osnivaju novu. Nema mnogo razlike između SDS i SNSD. Jedino se iz vlasti rjeđe odlazi,” rekao je Raljić i dodao:
“Što se tiče odnosa snaga u lokalnim parlamentima, on će biti prilično izjednačen. SNSD loše upravlja na entitetskom nivou, a SDS ništa bolje na lokalnom. Šanse su im podjednake. O gradonačelnicima se može govoriti tek kada budu poznati kandidati.”
Sudeći prema razmišljanjima naših sagovornika, na lokalnim izborima ove godine moglo bi biti manjih potresa, koji, nažalost, ni ovaj put neće ništa promjeniti u samom životu građana RS.