Dodik: Mi želimo da budemo primljeni u Evropsku uniju

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u sjedištu Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu održava konferenciju za novinare.

Vrijeme ultimatuma je iza nas, a predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik neće podleći nikakvim pritiscima i prijetnjama, nastaviće da štiti interese Republike Srpske i svih njenih građana, njenu imovinu i teritoriju, saopšteno je ranije iz Kabineta predsjednika Republike.

“Zapanjujuća je drskost u pozivu evropske parlamentarke Tineke Strik OHR-u da legitimno izabranom predsjedniku Republike Srpske da kratkoročni ultimatum za povlačenje njegovih najnovijih poteza, i da ga smijeni s funkcije u slučaju nepoštovanja”, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Republike.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS, smatra da su doneseni dokumenti u skladu sa Dejtonom.

“Nadamo se da će to i naše kolege Bošnjaci uvidjeti, svi naši prijedlozi su upućeni za ubrzano pristupanje Evropskoj uniji, ali bez dodatnih ultimatuma”, rekao je Stevandić.

Milorad Dodik, predsjednik RS, rekao je da u Evropskoj uniji postoje procesi da se neke zemlje prime prije, kao što je Ukrajina.

“Dogovorili smo se da u ponedjeljak tri strane dostave svoja gledišta. Mi nemamo problem sa tim. Naš pristup je ponuđen, da se potvrdi ustavno određenje BiH kao sastavljene od dva entiteta i tri konstitutivna naroda, da teritorijalni integritet niko ne dovodi u pitanje. Mi želimo da budemo primljeni u Evropskoj uniji. EU želi da ojača evropski put, a mi želimo da budemo primljeni u nju. Ne bi trebalo da propustimo priliku, jer će oni odlučivati o prijemu nekoliko zemalja, a šteta bi bila da tu ne bude i BiH, da dobijemo status kandidata. Mi tražimo da nam Evropska unija isporuči paket o tome šta se treba riješiti. Imamo jasne zahtjeve koji proizilaze iz 14 principa. Moramo riješiti pitanje Ustavnog suda. Predložili smo da svih 14 prioriteta stavimo na dnevni red i da o njima razgovaramo”, rekao je Dodik.

Rekao je da će se zakoni koji su doneseni u Republici Srpskoj da se neće primjenjivati odluke Ustavnog suda u RS primjenjivati dok se ne riješi ovo pitanje, odnosno status stranih sudija.

“Nas koje optužuju za neka remećenja spremni smo da razgovaramo o paketu 14 +. Mi ne vidimo Bosnu i Hercegovinu u članstvu u NATO-u. Republika Srpska ni jednog trenutka nije se pozvala na eskalaciju sukoba. Neće biti rata, iako postoji snažan pritisak, ali to neće promijeniti naš stav. Neka se poništi sve ono što je lažni visoki predsjednik donio, a mi ćemo naše zakone staviti vaš snage. Ako neko hoće rješenje, neka vrati stvari na početak”, rekao je Dodik.

Deeskalacija podrazumijeva da se popuni Savjet ministara.

“Bošnjaci i Hrvati su u punom kapacitetu, dok se za Srbe to ne podrazumijeva. To bi moglo da dovede do krize Savjeta ministara”, naveo je Dodik.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije