Kako saznajemo iz visokopozicioniranih izvora u Briselu, Evropska unija za sada ne razmatra sankcije prema Republici Srpskoj, niti protiv pojedinaca.
Za sankcije je potrebna saglasnost svih 27 država članica, ali trenutno ova tema nije “na stolu”, jer EU ne želi uvoditi sankcije državi koja je kandidat.
Od 2011. godine postoji okvir za sankcije, ali on još uvijek nije korišten za BiH. Ovaj okvir je uspostavljen zbog poziva na referendum i otcjepljenje Republike Srpske i oko njega se tada složilo svih 27 država članica EU. Ako država članica traži sankcije protiv određene osobe i ima formiran predmet, toj osobi se mogu ograničiti putovanja i zamrznuti imovine, ali svi moraju glasti za sankcije, kaže naš izvor.
Ovaj okvir bi se mogao koristiti za “antidejtonsko” ponašanje, ali potrebno je imati dovoljno dokaza, navodi izvor.
Sankcije ne, ali mjere da
Iako sankcije još uvijek nisu na stolu, Evropska komisija može nametnuti određene mjere, kao što je obustavljanje finansiranja za RS, koje je već na snazi.
Ipak, naš izvor ne isključuje mogućnost da će se tema sankcija doći na dnevni red i da će zemlje članice glasati za sankcije. Prije dvije godine bi to bilo nezamislivo, ali sada je situacija drugačija.
BiH mora funkcionisati bez stranog faktora
Što se tiče stajališta Evropske unije o Visokom predstavniku u BiH, on još uvijek ima mandat i EU želi da on taj mandat što prije ispuni. Prije zatvaranja OHR-a, organi BiH moraju ispuniti ciljeve iz Programa 5+2, koji su jasno postavljeni i odobreni od strane Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira, a prihvaćeni od strane organa Bosne i Hercegovine .
Jasan je stav EU o funkciji visokog predstavnika i on se razlikuje od stajališta SAD i UK. Bosna i Hercegovina mora funkcionisati bez stranog faktora, u suprotnom nikad neće samostalno funkcionisati, stav je Brisela.
Kriminalizacija klevete u suprotnosti sa evropskim putem
Očekivanja Evropske unije su bila da će se zakon o kriminalizaciji klevete povući sa dnevnog reda tekuće sjednice Narodne skupštine RS, jer je on u potpunoj suprotnosti sa evropskim putem.
U Briselu su razočarani činjenicom da će se o ovom prijedlogu ipak glasati u četvrtak.