Prve reakcije na kriminalizaciju klevete u Republici Srpskoj

Narodna skupština RS usvojila je izmjene Krivičnog zakona u RS. Kleveta je sada u Republici Srpskoj kriminalizovana.

Politička analitičarka Tanja Topić rekla je da samo još danas živimo slobodu mišljenja i medija.

“Objava u Sužbenom glasniku može biti proglasena danom žalosti u Republici Srpkoj, a građanima poruka što ste govorili, govorilj ste. Ćutanje im očito bolje ide. Naravno, ne mislim da ce se slobodni novinari, mediji i slobodomisleci ljudi predati”, rekla je za BUKU Tanja Topić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dejan Šajinović, novinar Nezavisnih novina, rekao je da su novinari do posljednjeg trenutka nadali da do ovoga neće doći.

“Nadali smo se da će kod nekih poslanika možda proraditi savjest, barem kod onih koji su nam privatno govorili da ovaj zakon nije sjajan, i da će glasati protiv. Nažalost, sva nadanja koja smo mi novinari imali pokazala su se neutemeljenim. Važno je istaći da ovaj zakon neće pogoditi samo medijsku zajednicu i novinare. Ovo je zakon koji će pogoditi svakog građanina Republike Srpske. To je ono čega se stariji građani možda sjećaju što je bio verbalni delikt. Možete doći u situaciji da u kafani ili na nekom druženju kažete nešto protiv nekog funkcionera, da smatrate da nije dobar ili da je nešto ukrao i zaista vam može doći policija, tužilaštvu i možete završiti u zatvoru. To je suština ovog zakona. Mi novinari imamo vidljivost, imamo platforme sa kojih možemo da se obratimo medijima i ako se m nađemo u problemu može skrenuti pažnju javnosti na to, ali šta će uraditi onaj koji nema mogućnost da se obrati javnosti i ne zna kako da se obrati međunarodnim organizacijama, kako da ode u Savjet Evrope, kako će se običan građanin odbraniti kad sutra padne na udar ovog zakona? To je pitanje o kojem svi sada trebaju da razmisle. Ona vlast koja ne osjeća pritisak javnosti počinje da se ponaša sve bahatije i bojim se da je ovo samo početak i da ovo neće biti zadnji zakon”, rekao je Šajinović.

Siniša Vukelič, predsjednik Kluba novinara Banjaluka, rekao je da je 47 narodnih poslanika odlučilo da oduzme dio sloboda sopstvenom narodu.

“47 narodnih poslanika glasalo je protiv svojih građana i rekli su da više cijene svoje interese i da zaštite skrivanje informacija od građana. Ovo je zaista sramotan dan za Republiku Srpsku i sramotan dan za Narodnu skupštinu koja je ovako sraman zakon izglasala i pored protivljenja i novinarskih udruženja i brojnih domaćih i svjetskih organizacija. Usprotivili su se svim demokratskim standardima, svim osnovnim ljudskim pravima o kojima smo govorili proteklih sedam mjeseci. Očigledno je da im je bio važniji twit predsjednika Republike Srpske u decembru mjesecu nego sva argumentacija i dokazi koje smo pred njih iznosili svih ovih mjeseci. Zanemarili su sve ono za šta se javno zalažu govoreći o demokratizaciji društva, o ljudskim pravima i slobodama koje su zagarantovane Ustavom Republike Srpske. Ovo je težak dan za demokratiju u Republici Srpskoj i za sve njene građane, ali i za sve novinare koji u cijeloj Bosni i Hercegovini budu pisali o radu institucija, funkcionera i političara i ostalih u Republici Srpskoj.

“Današnjim usvajanjem izmjena Krivičnog zakonika vlast u Republici Srpskoj ušla je u fazu otvorene represije nad građanima i svrstala se u red najgorih autoritarnih režima u ovom dijelu svijeta”, poručuju iz Transparency International u BiH (TI BiH).

Oni upozoravaju da će svi građani trpiti posljedice vraćanja klevete u sistem krivičnog pravosuđa, jer će vlast preko podobnih tužilaca imati mogućnost da progoni sve ljude koji iznose bilo kakvu kritiku na društvenim mrežama ili na drugom javnom mjestu.

“Današnjim odlukama Narodne skupštine RS (NSRS) stvoren je osnov za otvaranja brojnih krivičnih postupaka kako protiv novinara, medija, aktivista i opozicionih političara, tako i protiv svih ostalih koji ukazuju na bilo kakav društveni problem na javnom mjestu. Bez obzira na istinitost navoda koje iznose, svi se mogu suočiti sa mjerama koje sa sobom nosi krivični postupak, a koje smo imali priliku da gledamo proteklih godina kroz brojne pravosudne farse i političke obračune posredstvom tužilaštava”, ističu. .

TI BIH podsjeća da je ovaj zakon najavljen nakon brojnih kontroverzi sa krađom glasova koje su obilježile Oktobarske izbore kao vid “popravljanja negativne atmosfere u javnosti” i da je od prvog dana bila jasna namjera vlasti da ovim zakonom uguši svaku kritiku.

“Uprkos argumentovanim upozorenjima novinara, medija, civilnog društva i najrelevantnijih međunarodnih adresa uključujući UN, Savjet Evrope, OSCE, EU, vladajući režim je u proceduri koja ima oblike farse, kršeći elementarne demokratske principe, usvojio zakonska rješenja koja će imati pogubne posljedice po slobodu govora u cijeloj Bosni i Hercegovini. Ako se tome doda i to da je režim tokom prethodnog perioda stvorio atmosferu linča i orkestrirao seriju napada uključujući i fizičke napade na novinare i aktiviste civilnog društva koje nadležne agencije za provođenje zakona nisu do kraja rasvijetlile, jasno je da su današnje odluke NSRS uvod u otvorenu represiju i progon neistomišljenika od strane institucija režima”, napominju.

Zbog toga TI BiH poziva međunarodne partnere na solidarnost za građanima RS i BiH kroz osiguravanje pomoći i pravne zaštite svih onih koji će trpjeti posljedice ovakvih zakonskih rješenja. Sa svoje strane TI BiH će kroz Centar za pružanje besplatne pravne pomoći, omogućiti građanima besplatnu savjetodavnu pravnu pomoć.

Podsjetimo da je za izmjene Krivičnog zakona, a samim tim i za kriminalizaciju klevete glasalo 47 poslanika, a protiv je bilo 16.

Prijedlog zakona uputilo je zvanično Ministarstvo pravde RS a sam zakon najavio je još prošle godine Milorad Dodik.

Predstavnici opozicije kao i medijska zajednica pozvali su ranije predlagača da povuče sporne odredbe ili zakon u cjelosti.

Nakon višemjesečnih uzaludnih upozorenja i pozivanja da se zaštiti sloboda govora i povuče skandalozna odredba koja klevetu kvalifikuje kao krivično djelo, predstavnici vlasti u Republici Srpskoj ipak su ostali pri ovom prijedlogu.

Ovom prijedlogu suprostavili su se medijski radnici, aktivisti, predstavnici međunarodnih organizacija, opozicione partije u Republici Srpskoj, predstavnici međunarodnih organizacija kao i sami predstavnici Evropske unije u Bosni I Hercegovini.

Očekivanja Evropske unije su bila da će se zakon o kriminalizaciji klevete povući sa dnevnog reda tekuće sjednice Narodne skupštine RS, jer je on u potpunoj suprotnosti sa evropskim putem.

Iako predstavnici vlasti ističu da je kleveta kriminalizovana u mnogim zemljama članicama Evropske unije, stručnjaci smatraju da to nije razlog da se ona ponovo uvodi kod nas naročito imajući u vidu opšte nepovjerenje u pravosuđe u Republici Srpskoj.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije