Ako na prah azotovog trijodida (NI3) slučajno sleti komarac, to je dovoljno da ta ova izrazito reaktivna nestabilna supstanca detonira. Nusprodukt takvog ogromnog oslobađanja energije je glasna eksplozija i oblak ljubičastog dima.
Zašto je NI3 toliko nestabilan? Razlog leži u rasporedu atoma u toj supstanci, gdje se se oko manjeg atoma azota, vežu tri atoma joda, ali svi nagurani na jednu stranu, što je čini vrlo nestabilnom. Atomi NI3 molekula se međusobno odbijaju na tako skučenom prostoru do te mjere da im je potrebno vrlo malo da prekinu lanac, a rezultate toga je jako oslobađanje energije.
Zanimljivo je da tu supstancu može detonirati i alfa zračenje, odnosno radioaktivno propadanje.
Priprema tako nestabilne supstance provodi se reakcijom joda s amonijakom na niskim temperaturama i kasnijim zagrijavanjem pri čemu se dodatno gubi amonijak. Suvi prah koji ostaje izrazito je reaktivan na kontakt.
Iako nema pravu primjenu u stvarnom životu, jer ga je nemoguće skladištiti, premještati ili bilo kako drugačije koristiti zbog ekstremne osetljivosti na dodir, NI3 se sintetizira jedino kao eksperiment za učenike u školama kako bi se prikazalo malo “hemijske magije” i zainteresovali mlađi za hemiju.
Pogledajte video koji prikazuje koliko je NI3 osjetljiva supstanca i doživite malo naučne magije.