Dosadašnja istraživanja su pokazala kako dugoročan ekonomski rast može biti postignut poduzimanjem većeg rizika kompanija, ali i pokretanjem više malih i srednjih preduzeća. Ipak, nijedno od ovo dvoje nije lako postići vrlo brzo, niti vlasti u zemlji mogu poduzeti brze korake kako bi se to desilo.
Posljednje istraživanje je pokazalo da se poboljšanjem kvaliteta u sektoru obrazovanja u osnovnim i srednjim školama može doprinijeti napretku zemlje.
Kako piše britanski “Independent”, dosadašnja istraživanja su se uglavnom koncentrisala na broj godina koje učenici provedu u obrazovanja.
Ipak, istraživači Erik Hanushek sa Instituta Hoover i Ludger Woessmann sa Instituta za ekonomska istraživanja Ifo u Njemačkoj smatraju da je mnogo bitnije šta učenici nauče u školskim klupama nego koliko godina sjede u njima.
Ovaj dvojac u svome opsežnom istraživanju o obrazovanju iznosi dokaze o utjecaju učenika do 15 godina na svjetskim takmičenjima iz matematike na ekonomski rast zemalja iz kojih dolaze.
– Sposobnosti učenika povezane sa ekonomskim rastom –
Statistički podaci koje iznose pokazali su da su matematičke sposobnosti učenika uveliko povezane sa ekonomskim rastom i da služe za rješavanje određenih problema.
Istraživači u svojoj studiji navode kako bi povaćenje od 25 poena na međunarodnom testu iz matematike, gdje je prosjećna ocjena 500, uzrokovalo dobit od dodatnih 40 triliona dolara u sektoru proizvodnje tokom narednih 20 godina u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Jedan od rezultata ove studije je i da bi smanjenje jaza u znanju i vještinama doprinijelo i samom smanjenju razlika u ličnim primanjima građana jedne zemlje.
U studiji se preporučuje da se vlasti u svakoj zemlji u svijetu trebaju zapitati na koji način da omoguće učenike da povećaju svoje znanje i vještine.
Napominju kako bi jedan od mogućih odgovora možda bio poboljšanje kvaliteta samih nastavnika i profesora u cilju postizanja boljih rezultata sa učenicima.
Direktor sektora za obrazovanje pri OECD-u Andreas Schleicher napominje kako je pomenuta studija pokazala da kvalitet obrazovanja može utjecati na ekonomski rast zemlje.
“Kvalitet obrazovanja u određenoj zemlji je snažan pokazatelj blagostanja u toj zemlji koji će biti postignut u dugoročnoj perspektivi”, rekao je Schleicher.