Građani koji imaju nelegalizovane objekte uglavnom i ne pokušavaju da ih legalizuju iz istog razloga zbog kojeg su i gradili objekte bez potrebnih dozvola, a to je nedostatak novca. Takođe, tu je i dobar dio onih koji imaju čim da plate, ali čekaju rasplet situacije, a to će, kako je najavljeno, biti još jedan produžetak roka za legalizaciju, koji će trajati – još dvije godine.
Osam godina legalizacije
Kako kažu u Odjeljenju za prostorno uređenje u Gradskoj upravi, do maja ove godine podneseno je ukupno 11.203 zahtjeva za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata. Do sada je riješeno 6.273, dok je aktivno 4.930.
“U odsjeku za legalizaciju 12 referenata radi na rješavanju trenutno aktivnih 4.930 predmeta, što je prosječno 410 predmeta po jednom izvršiocu. Prioritet se daje onima kod kojih je pozitivno rješenje izvjesno, kao i onim predmetima kod kojih stranke pokazuju interesovanje. Što se tiče aktivnih predmeta, uglavnom se radi o složenim predmetima, gdje investitori nisu zainteresovani za vođenje postupka zbog nemogućnosti rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, pribavljanja potrebnih saglasnosti, kao i zbog finansijskih okolnosti”, kaže načelnica ovog odjeljenja, Sanela Kecman.
Zbog sve većih i glasnijih pritužbi, kako građana, tako i investitora, zbog činjenice da je u samom gradu nešto debelo zapelo po pitanju izdavanja potrebne dokumentacije za gradnju i legalizaciju, samo odjeljenje je reorganizovano i sada radi po principu da jedan izvršilac vodi postupak legalizacije od početka do kraja, umjesto dosadašnje prakse gdje je na jednom predmetu radilo i po 10 izvršilaca.
Dvostruko veća naplata naknade
U poređenju s prethodnom godinom, kada je za prvih šest mjeseci prihod po osnovu naknade za uređenje građevinskog zemljišta i jednokratne rente iznosio 264.000 maraka, u 2015. po istom osnovu u budžet se slilo više nego duplo – 639.000 maraka.
“Ovakvi prihodi moraju biti prihvaćeni kao više nego zadovoljavajući imajući u vidu da je važeća odluka o uređenju prostora i građevinskog zemljišta iz 2014. godine, što nije bio slučaj u prethodnim godinama, definisala da se u zonama van obuhvata granice gradskog građevinskog zemljišta, a gdje nije donesen dokument prostornog uređenja, ne obračunava naknada za uređenje gradskog građevinskog zemljišta i renta. Zato je najveći broj zahtjeva za legalizaciju, kao i najveći broj izdatih građevinskih dozvola, došao upravo iz naselja Dragočaj, Ramići, Motike, Barlovci, dijela naselja Kuljani, Debeljaci i Vrbanja”, kaže Sanela Kecman.
Kako kažu u Odjeljenju za prostorono uređenje, izmjenama i dopunama pomenute odluke značajno su smanjeni troškovi uređenja gradskog građevinskog zemljišta i rente u 4, 5, i 6. zoni, a što se posebno odnosi na naselja s velikim brojem bespravno izgrađenih objekata (Kuljani, Priječani, Motike, Drakulić i Šargovac).
Predviđeni su i popusti za gotovinsko plaćanje troškova uređenja gradskog građevinskog zemljišta od 20 odsto, što takođe utiče na visinu prihoda ostvarenih po ovim postupcima.
Zaustaviti bespravnu gradnju
U banjalučkom odjeljenju za prostorno uređenje smatraju da prioritet treba da bude zaustavljanje bespravne gradnje, odnosno njeno svođenje na minimalnu mjeru, pod pretpostavkom da nelegalna gradnja nikad ne može biti u potpunosti iskorijenjena.
Takođe, s obzirom na osmogodišnje iskustvo i činjenicu da je dobar dio od ukupnog broja nelegalnih objekata Republike Srpske upravo u Banjaluci, u ovom odjeljenju najavljuju aktivno učešće u izmjenama Zakona o uređenju prostora RS.
“S obzirom na najave iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS o planiranim izmjenama Zakona o uređenju prostora, Odjeljenje za prostorno uređenje će nastojati da aktivno učestvuje u izmjenama ovog zakona i svojim prijedlozima i sugestijama, baziranim na dosadašnjem, sada već dugogodišnjem, iskustvu u postupcima legalizacije doprinese iznalaženju najkvalitetnijih rješenja”, kažu u Odjeljenju za prostorno uređenje.