Kako je navela Izabela Kisić iz Helsinškog odbora, pretpostavka za slobodu izražavanja i slobodu misli jeste demokratsko društvo, koje dozvoljava slobodnu razmenu informacija kroz medije i u javnom prostoru.
„Tranziciona društva su na početku stvaranja sloboda, pa i sloboda izražavanja, zato je veoma značajno da institucije OEBS-a prepoznaju da ugrožavanje izražavanja ugrožava demokratizaciju i pluralizaciju naših društava, kao i njihovu celokupnu bezbednost“, rekla je Kisić.
Ona je dodala da je propaganda važna tema za sve zemlje OEBS-a jer podstiče mržnju među narodima te da je Zapadni Balkan „dobra studija slučaja iz koje mogu da se izvuku značajne poruke za druga društva jer propaganda nestaje kada stane rat“.
„Njene posledice su dugotrajne i duboke jer trajno utiču na stavove društva. Na promeni tih stavova i konstrukciji stereotipa i laži mora se raditi kroz otvaranje dijaloga o uzrocima konflikta. Suočavanje sa prošlošću i nasleđem devedesetih opterećuje svaku zemlju pojedinačno kao i regionalne odnose. Mediji u tom smislu imaju posebnu ulogu jer su često uzročnici sprečavanja otvorenog dijaloga“, navela je Kisić.
Navodeći da su rasizam, nacionalizam, homofobija u velikom porastu u medijima kroz celu OEBS regiju, Kisić je rekla da „samo kroz reafirmaciju etičkih i profesionalnih stavova u medijima moguće je uspostaviti balans protiv govora mržnje na jednoj strani i sačuvati slobodu govora i izražavanja na drugoj“.
Ambasador Holandije u Srbiji Laurent Louis Stokvis naveo je da je nažalost primetna ograničena sloboda izražavanja te da je dužnost da se u svim državama OEBS regije obezbede uslovi za rad medijima.
„Ono što je važno jeste da se prava novinara efikasno štite. Prvo, nasilje protiv novinara mora biti preventivno sprečeno, drugo novinari moraju biti zaštićeni i treće napadi moraju biti gonjeni sudski“, rekao je Stokvis.