Čović smatra da naglasak u BiH treba staviti na evroatlantske reforme, ali paralelno s tim otvoriti priču o programskoj reformi.
“Istovremeno treba raditi na Izbornom zakonu koji se mora donijeti u ovoj godini, a već kroz njega definišemo okvire ustavne reorganizacije BiH. Ako bi se išlo tim tempom, ne vidim razloga da već iduće godine ozbiljno ne razgovaramo o reorganizaciji BiH”, rekao je Čović.
Kao prve aktivnosti na mjestu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, on je najavio uspostavljanje kontakata i susrete, bar neformalne, sa predsjednicima Hrvatske, Srbije i Crne Gore.
“Posebno u svjetlu događanja u Srebrenici kada je riječ o Srbiji”, rekao je Čović, podsjećajući da u narednu srijedu Predsjedništvo BiH, na poziv premijera Aleksandra Vučića, ide u službenu posjetu Srbiji.
Govoreći o napadu na Vučića 11. jula u Srebrenici, Čović je ocijenio da BiH i bošnjački narod iz toga moraju izvući poruke.
“Ovo je veliki ožiljak za sve i, umjesto da govorimo o žrtvama i Srebrenici, loša organizacija i taj incident su izbili u prvi plan. To je jedno iskustvo i provjera institucija BiH”, rekao je Čović, konstatujući da je bezbjednosni aspekt u jednom dijelu zatajio.
Kada je riječ o budućnosti odnosa BiH sa Srbijom, predsjedavajući Predsjedništva ističe da nema drugog puta već “krenuti zajedno naprijed”.
“Ne smijemo dopustiti da ovi incidenti, uključujući i ono što je posljednjih mjeseci prethodilo Srebrenici, negativno utiču na odnose. Učiniću sve da do toga ne dođe i raduje me da je prva reakcija Vučića bila da on i dalje pruža ruku saradnje”, rekao je Čović.