Ovo je selekcija predstava za Teatar Fest "Petar Kočić" 2015.

Selektor ovogodišnjeg Teatar fest-a je Ljubiša Savanović,a ovo je njegov izvještaj i obrazloženje selekcije ovogodišnjeg Festivala:

1. DIVLjE MESO, Narodno pozorište Sarajevo

Dino Mustafić, nakon niza godina, ponovo je režirao u sarajevskom Narodnom pozorištu. Ovaj put napravio je sjajnu glumačku podjelu i po tekstu Gorana Stefanovskog napravio predstavu koja nema slabu tačku. Vještim dramaturškim rezovima radnja predstave je približena današnjici. Čini mi se da problem kojim se predstava bavi, sukob između proevropskih i „domaćih“ stavova, posebnu apsurdnost ima na tlu Bosne i Hercegovine

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

2. HOTEL KOSOVO, Narodno pozorište u Prištini, Srpska drama

Ovaj „agro-pank mjuzikl“ u režiji Nenada Todorovića govori o životu jednog srpskog povratnika na Kosovo. Ansambl ovog pozorišta godinama radi u nevjerovatno teškim uslovima i progovara o veoma značajnoj temi koja je pozorišnim stvaraocima do sada, nažalost, bila malo interesantna. Baveći se ličnim, a istovremeno i nacionalnim problemom u ovoj predstavi, a ne štedeći nikog i ništa, uspjeli su napraviti predstavu koja donosi surovu istinu i ne ostavlja publiku ravnodušnom.

3. DOKTOR NUŠIĆ, Kruševačko pozorište / Narodno pozorište Sombor

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Koprodukciona predstava ova dva pozorišta bavi se veoma aktuelnom temom: izdavanjem, kupovinom i falsifikovanjem diploma. I ovu predstavu režirao je Kokan Mladenović, koji po običaju, bez uvijanja, direktno i hrabro progovara o anomalijama koje društvo u kojem živi vode u propast. Predstavu odlikuje niz glumačkih bravura, kako glavnih, tako i sporednih glumaca.

4. KAUBOJI, Narodno pozorište Kikinda

Grupa apsolutnih pozorišnih autsajdera koji nemaju pozorišno iskustvo, ali imaju veliku želju da naprave predstavu susreće se na audiciji za predstavu i tokom rada na istoj doživljava transformaciju u odličnu glumačku trupu. Reditelj Kokan Mladenović vješto oblikuje predstavu u kojoj pokazuje sve vrline i mane pozorišnika i pozorišta. Dobro uigran ansambl kikindskog pozorišta sa gostima gospodari scenom i pokazuje svu raskoš glumačkog poziva.

5. JAZAVAC U KEREMPUHU, Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb

Još jedna predstava koja se bavi dešavanjima iz devedesetih godina prošlog vijeka. Ovaj put, u Zagrebu, u Hrvatskoj. Oliver Frljić nastavlja da se bavi tabu temama kroz ovaj autorski projekat u kojem je imao izvanredne saradnike u četiri odlična glumca koja se tokom predstave publici lično obraćaju, što cijeloj predstavi daje posebnu težinu. U pitanju je „stend ap satira“ koja se bavi ideološkim zabludama, a Frljić i ovaj put, iako režira komediju, ostaje vjeran angažovanom teatru i kritici malignih društvenih pojava.

6. ČUDO U ŠARGANU, Narodno pozorište u Beogradu, Beograd

Svevremen i savremen, tekst Ljubomira Simovića, režirao je Egon Savin. Radnja ove predstave dešava se devedesetih godina prošlog vijeka. Pažljivo gledajući ovu predstavu danas, shvatamo da nam reditelj otkriva da su mnogi društveno-politički problemi današnje Srbije imali korijen u tom periodu. Predstavu odlikuju raskošne glumačke role, svedene i tačne.

7. POTPUNO SKRAĆENA ISTORIJA SRBIJE, Pozorište mladih Novi Sad

Predstava Pozorišta mladih iz Novog Sada na veoma duhovit način analizira istoriju srpskog naroda. Predstava obiluje montipajtonovskim humorom i timskom, odličnom igrom glumaca. Nastala je po tekstu dvoje pisaca koji su na ovu temu koja, prema prvom utisku, ne ostavlja mnogo prostora za duhovitost, uspjeli napraviti interesantan, istovremeno zabavan i emotivan, tekst.

“Ovo su predstave koje su ušle u tamičarsku selekciju festivala. Kao što možete vidjeti, sve predstave su nastale po tekstovima domaćih autora. Smatrao sam da je veoma važno da ovaj festival, koji njeguje domaći dramski tekst, nastavi tu tradiciju”, rekao je Ljubiša Savanović.

 

Svečano otvaranje Teatar festa predviđeno je za 17. maj u Narodnom pozorištu RS. 

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije