Sajt 24sata.rs se obratio istoričarima, lingvistima i genetičarima da bi došli do odgovora na to pitanje.
Vjera – uzrok najviše sukoba
Suštinski, najveća razlika između Srba i Hrvata je u vjeri, zbog čega su najčešće i ratovali. I jedni i drugi su izvorno, kao i svi Sloveni, na Balkan sa sobom donijeli stara slovenska vjerovanja i mitove. Srbi prvi primaju hriščanstvo u 7. vijeku, a Hrvati u 8. Među jednima i drugima se u 10. vijeku razvija bogumilstvo, koje karakteriše protivljenje i rimskoj i vizantijskoj vlasti.
– Odnose između Srba i Hrvata kroz istoriju karakterišu nesporazumi, koji su nekad bili manje oštri, ali nekad su dovodili i do ratova. U svakom slučaju, nikad nisu bili potpuno mirni, uvijek je nešto smetalo – kaže akademik istoričar Dragoljub Živojinović.
Jezik – bez Vukove reforme se ne bismo razumjeli
Jedna od glavnih argumenata da su Srbi i Hrvati braća i dva veoma bliska naroda jeste sličnost njihovog jezika. Zašto mi danas govorimo, u suštini, istim jezikom kao Hrvati? Da nije bilo reforme jezika i usvajanja štokavskog dijalekta, da li bismo se danas razumeli sa njima?
– Na to pitanje nije lako odgovoriti. Ja nisam istoričar jezika, bavim se samo savremenim srpskim, ali znam da ni istoričari ne vole pitanja tipa “Šta bi bilo da nije bilo”. Mislim da je usvajanje štokavskog kod Hrvata bilo manje-više neizbježno, jer su mu podrška bile želja za stvaranjem zajedničkog jezika sa stanovnicima Bosne, Srbije i Crne Gore, kao i dubrovačka književnost. Kajkavski i čakavski, naprotiv, bili su samo dijalekti bez ozbiljnije književne i kulturne tradicije – smatra lingvista Ivan Klajn.
“Narodi nisu biološki entiteti”
Genetika uči da postoje veće genetske razlike unutar jedne nacije, nego između dva naroda.
Genetičar Oliver Stojković, šef Instituta za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Beogradu, kaže da etničke grupe, kao što su Srbi i Hrvati, nisu biološki niti genetički entiteti.
Detaljniju analizu vekovnog problema da li su Srbi i Hrvati braća, možete pročitqati na 24sata.rs.