Jahjaga smatra da je napredak posebno vidljiv ako se ima u vidu teška prošlost sa velikim posljedicama po sve građane Kosova, ali i širom regiona Zapadnog Balkana.
Kosovska predsjednica je u razgovoru za Anadolu Agency ocijenila da će otpočinjanje dijaloga između Kosova i Srbije posredstvom Evropske unije i uz snažnu podršku Sjedinjenih Američkih Država doprinijeti procesu evropskih integracija, jer je jedan od osnovnih uslova EU da sve zemlje moraju riješiti međusobna neriješena pitanja.
“Imamo još posla na daljoj normalizaciji tih odnosa i ja snažno vjerujem da će ovaj proces i dalja normalizacija odnosa između naših dviju zemalja biti krunisana priznanjem Kosova od strane Srbije”, smatra Jahjaga.
– Taoci dnevne politike –
Ona je uvjerena da će kraj ovog procesa biti pozitivan za sve. Svoj doprinos relaksaciji odnosa Kosovo daje, dodala je ona, kroz integraciju Srba u društveni i institucionalni život kako na lokalnom tako i na centralnom nivou, gdje oni zauzimaju pozicije zamenika premijera, ministara i zamjenika ministara. Ipak, predsjednica Kosova ne krije činjenicu da zaostaje integracija Srba u četiri opštine na sjeveru Kosova, gde je srpska zajednica i dalje talac dnevne politike Srbije.
“Što prije Srbija ukloni svoj uticaj na srpsku zajednicu u tom dijelu Republike Kosovo, to će doprinijeti njihovoj daljoj integraciji u institucionalni i društveni život zato što je njihova budućnost na Kosovu i putem Kosova u evropskim integracijama”, kazala je Jahjaga.
Ona je istakla da je način koji je izabralo Kosovo, a to je strpljenje i približavanje nacionalnosti, kultura i religija kako bi živjeli u miru i kako bi radili zajedno, najbolji način. Prema njenom mišljenju, Kosovo je najbolji primjer poštovanja i garantovanja prava zajednicama u regionu.
Istovremeno, kako je kazala, bez želje da vrši poređenje, pozvala je Srbiju da uzme u obzir i ustavom zagarantovana prava svih zajednica, ne samo Albanaca nego i Mađara, Rumuna, Hrvata i svih drugih koji žive na teritoriji Srbije.
– BiH treba da prizna Kosovo –
Kada je riječ o odnosima sa drugim zemljama regije, koje su nekada bile u zajedničkoj državi Jugoslaviji, predsjednica Kosova Atifeta Jahjaga je kazala da Kosovo ima uspostavljene odnose sa gotovo svim zemljama, osim sa Bosnom i Hercegovinom, koja ne priznaje Kosovo. To izaziva velike probleme u kretanju građana Kosova, a najviše bošnjačkoj zajednici.
Na pitanje kako se može takva situacija prevazići, predsjednica Jahjaga je kazala da je potrebno da Bosna i Hercegovina što prije prizna Kosovo.
Jahjaga je istakla da je bošnjačka zajednica dobro integrisana u kosovsko društvo i da je prisutna u svim nivoima vlasti. Međutim, nepriznanje Kosova od strane BiH, predstavlja veliku prepreku za istinsku komunikaciju sa bošnjačkom zajednicom koja živi na Kosovu, kao i njihovom kretanju ka matičnoj državi.
Četrdesetogodišnja predsjednica Kosova Atifete Jahjaga je prva žena predsjednik u regiji, a 7. aprila se navršavaju tačno četiri godine od kada je na toj dužnosti. Predstoji joj još jedna godina mandata i ona kaže da će i nakon završetka mandata nastaviti da radi za Kosovo i njegove građane.