Nijemci više ne vole "kasicu prasicu"

 Nijemci su razborit narod. Oni kupuju u “Aldiju” (diskontni lanac trgovina), paze dobro da za uloženi novac dobiju odgovarajuću protivrijednost, svaki evro “okrenu” dva puta i novac stavljaju na stranu kako bi se osigurali za nepredviđene događaje. U 2010. godini Nijemci su sa strane “parkirali” 15 odsto raspoloživih prihoda. Od Nijemaca su štedljiviji bili samo Kinezi.

Ali, to se mijenja. U posljednjih 13 godina Društvo za istraživanja konzuma (GfK) iz Nirnberga nije izmjerilo tako izraženu želju za potrošnjom. Drugim riječima: opala je sklonost štednji. Sada Nijemci žele štedjeti samo devet odsto prihoda. To ima veze s porastom osjećaja sigurnosti. “Potrošači se u ovom trenutku osjećaju i te kako sigurnima posebno kad se radi o njihovim radnim mjestima”, kaže Rolf Burkl, istraživač GfK-a.

Postoji i još jedan razlog zbog kojeg njemački građani trenutno štede tako malo, piše Deutsche Welle.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Momentalno imamo ECB koja sprovodi politiku nulte kamatne stope. To znači da su kamate na štedne uloge minimalne”, objašnjava Jan Filip Veber, makroekonomista iz Saveznog udruženja njemačkih narodnih banaka i Raiffeisen banaka.

Od septembra 2014. referentna kamatna stopa ECB-a iznosi 0,05 odsto i vjerovatno će na tom nivou ostati još neko vrijeme. ECB time želi pojeftiniti kredite te potaknuti privredni rast u evrozoni. Ta računica za sada nije profunkcionisala, jer nema potražnje za kreditima.

Umjesto u akcije, Nijemci radije investiraju u namještaj ili novi auto. “Povećanje potrošnje u Njemačkoj pomaže i kriznim zemljama, raste, naime, i količina našeg uvoza. Potrošači ne kupuju samo proizvode i usluge iz domaće proizvodnje, već i proizvode poput automobila iz drugih zemalja”, naglašava Burkl. Više izvoza od strane drugih zemalja smanjuje ujedno i rekordan njemački izvozni suficit, zbog čega Njemačku često kritikuju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Privatna potrošnja je glavni faktor našeg privrednog rasta. Sve dok se ona razvija solidno, potrošnja je i pretpostavka za rast i blagostanje”, rezimira Veber i dodaje da je svejedno potrošnja mač sa dvije oštrice.

Naime, demografski razvoj u Njemačkoj će štednu kvotu i ubuduće nastaviti pritiskati prema dolje: “Raste udio penzionera u ukupnom stanovništvu i to će sve više uticati na smanjenje intenziteta štednje njemačkih građana.”

BVR je izračunao da će od 2020. Nijemci štedjeti samo sedam odsto raspoloživih primanja. S obzirom na to da društvo stari, vremenom će opadati i visina penzija. Zato bi Nijemci zapravo morali sve više novca ostavljati na stranu, više štedjeti za svoje stare dane. U suprotnom im kao penzionerima prijeti siromaštvo.

    NAJNOVIJE

    Ostalo iz kategorije

    Najčitanije