Evo kako možete optimizovati radnu memoriju svog uređaja na “bezbolan” način, piše B92.
Operativni sistem i pripadajući procesi će redovno zauzeti dobar dio radne memorije već po uključivanju uređaja, čak i da korisnik ne aktivira neku dodatnu aplikaciju.
S instalacijom više appova, widgeta i ostalog materijala, RAM se polako puni, a uprkos tome što Android u današnje vreme racionalno upravlja resursima, to ne znači da može raditi kao i prvog dana, ukoliko je “pretrpan”.
Za starije uređaje koji nisu rutovani treba ograničiti količinu widžeta i živih pozadina, jer osim punjenja radne memorije itekako utiču i na trajanje baterije uređaja.
Slična stvar važi i za aplikacije koje bez znanja korisnika mogu raditi “u pozadini”.
Kako biste organizovali aplikacije i odredili koje treba da rade, a koje ne, treba da odaberete Settings, Apps ili Application Manager kako biste dobili izvještaj o svim aplikacijama na uređaju.
Za deaktivaciju aplikacija dovoljno je ući u detalje i odabrati “Disable”, ali treba da znate da zbog toga u slučaju pojedinih ap-ova može doći do nestabilnosti u radu uređaja.
Rutovani uređaji s microSD podrškom imaju nešto više opcija, a trik je da kreirate particiju na SD kartici koja će služiti kao sekundarni izvor radne memorije.
To je moguće izvesti tzv. RAM Expander aplikacijama poput ove, a prije svega treba provjeriti da li je uređaj kompatibilan (preuzeti MemoryInfo & Swapfile Check i napraviti test za RAM Expander).
Nakon toga treba pokrenuti RAM Expander, dozvoliti joj rut pristup i odabrati optimalnu vrijednost za particiju (kako bi se dobile najbolje moguće performanse).
Za završetak priče dovoljno je odabrati Swap Activ i uživati u nešto bržem uređaju.
Ipak, ovim potezom SD kartica postaće nečitljiva na računarima.