Pojedini roditelji budućih prvaka plaćaju deci privatne časove iz matematike i srpskog jezika kako bi pre nego što pođu u školu znali osnovne računske operacije, čitanje i pisanje, piše BBC na srpskom.
Ali, da li je to zaista potrebno?
Da to može da bude kontraproduktivno smatraju i u Pedagoškom društvu Srbije.
„Roditelju mogu da ponude knjigu, ali ako dete ne pokaže interesovanje, ne treba forsirati”, kaže pedagoškinja Vesna Bogićević za BBC.
Vežbajte koncentraciju, ne čitanje
Pedagoškinja kaže da, ukoliko dete pokaže interesovanje, niko neće zameriti što će ono kod kuće naučiti da čita i piše.
„Ali imajte na umu da je u tom uzrastu mnogo važnije da dete savlada veštine koncentracije, kako bi u školi moglo da izdrži 45 minuta koliko traje čas, kao i veštine socijalizacije, govora i motivacije”, dodaje.
Kako pripremiti prvaka za školu
Najvažnije je decu naučiti koncentraciji i socijalizaciji, kaže pedagoškinja.
Socijalne veštine koju bi deca trebalo da savladaju u predškolskom programu, obaveznom za sve, podrazumevaju da su sposobna da se druže, svađaju, mire i da otvoreno komuniciraju.
Pored razvoja socijalnih veština, od velike važnosti je razvoj pažnje i koncentracije, kaže Bogićević.
„Bilo bi lepo da se roditelji postaraju da svakoga dana daju detetu neki zadatak koji će ga zaokupiti u periodu od 20 -30 minuta, kako bi bili koncentrisani na taj rad”, dodaje.
Napominje da je veoma važno da dete savlada „produženje koncetracije” i da roditelji kroz razgovor treba da pripreme prvake na ono što ih čeka u školi, o kojoj isključivo treba govoriti u pozitivnom svetlu.
„Važno je da se dete što više osamostali u smislu higijenskih navika, da samostalno sakuplja igračke, kao i da ima ustaljen ritam spavanja”, savetuje pedagoškinja.
‘Radite na vaspitanju, ne na čitanju’
Učiteljica Jana Milić kaže da je sve više osvešćenih roditelja i da u prvim razredima često upoznaje „bistrice” s kojima su joj druženje, razgovor i rad pravo uživanje.
„Za to su svakako zaslužni roditelji, jer su spremni na razgovor i rešavanje problema”, kaže ona.
Ipak, ima i onih roditelja kojima je lakše da „deci dozvole da igraju igrice” i ne bave se njihovim slobodnim vremenom.
„Nije neuobičajeno da s tom decom imam poteškoća”, objašnjava učiteljica.
Njoj je bitnije da učenici poštuju autoritet škole i učiteljice i da se prema njoj odnose s poštovanjem, nego da deca umeju da čitaju i pišu.
„Roditelji treba manje da kritikuju i kažnjavaju, više da ih ohrabruju i podstiču i da ih pripremaju za kolektiv”, kaže Milić.
Pojedine studije pokazuju da ne postoji mnogo koristi od savladavanja čitanja i pisanja u godinama pre polaska u školu.