Na Beogradskom sajmu danas je počeo 58. Sajam tehnike i tehničkih dostignuća (UFI). Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća, koji se održava pod sloganom „Korak u budućnost“, najstariji je, najveći i najreprezentativniji sajam tog profila u ovom dijelu Evrope.
Otvarajući sajam, potpredsjednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić je rekao da ovaj sajam na najbolji način pokazuje uspjehe i neuspjehe Srbije kao i njene potencijale.
Ljajić je saopštio da je prije nekoliko dana u Las Vegasu softver iz Srbije proglašen za najinovativniji i da Srbija godišnje izvozi softvera u vrijednosti oko 200 miliona eura.
Po stepenu inovacije, nažalost, kako je naveo Ljajić, Srbija se nalazi na 112. mjestu od 148 zemalja, ali da to ne umanjuje ljudske i intelektulane potencijale koje Srbija ima.
“Ti potencijali nisu pretočeni u svakodnevni život, posebno zbog neprepoznavanja ove oblasti, ali i ekonomskih mogućnosti države da ulaže u ovu oblast”, rekao je srbijanski ministar trgovine, turizma i telekomunikacija.
On je naveo podatak da se Srbija nalazi na 141. mjestu od 144 zemlje po odlivu mozgova, ali da ima pet hiljada doktora nauka i isto toliko mladih istraživača, a da je potrebno i da kao u svim zemljama EU, znanje postane stub ekonomskog razvoja zemlje.
Ljajić je izrazio ubjeđenje da će ovaj sajam afirmisati vrijednosti nauke i istraživačkih projekata i nove kontakte poslovne i naučne zajednice da bi potencijal nauke, kako je podvukao, dobio vrijednost i u praksi.
Svečanom otvaranju prisustvovala je i predsjednica Vlade entiteta u BiH Republike Srpske i ministar industrije, energetike i rudarstva u Vladi Republike Srpske Željko Kovačević
Otvaranju sajma su prisustvovali ambasadori nekih od zemalja učesnica na Sajmu, privrednici, naučni radnici i drugi eminentni gosti.
Iz Beogradskog sajma najavljuju da više od 500 domaćih i stranih, direktnih i indirektnih izlagača i drugih učesnika iz dvadesetak zemalja predstavlja u okviru izlagačkog i stručnog pratećeg programa savremene tehnologije i inovativne proizvode i projekte iz oblasti elektroenergetike, elektronike, automatizacije, robotike, telekomunikacija, procesne tehnike, logistike, materijala, energetske efikasnosti, alternativnih i obnovljivih izvora enerije, ICT-a, korporativnog softvera.
Na sajmu je uglavnom zastupljena mašinska industrija, ali ima i robotike, kao i mašinskih dijelova.
Prateći stručni skupovi, prezentacije izlagača, demonstracije proizvoda i usluga, panel diskusije izlagača i stručnjaka doprinose uspešnom nastupu na sajmu i razvoju međunarodne saradnje.
Na sajmu su prisutni Austrija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka Republika, Hrvatska, Italija, Južna Koreja, Mađarska, Makedonija, Nemačka, Poljska, Rusija, SAD, Slovačka, Slovenija, Srbija, Švajcarska, Švedska, Tajvan (Narodna Republika Kina), Turska i Velika Britanija.