Potpuno ludilo u Sjevernoj Koreji. Zavladala opća glad, Kim Jong-un želi pogubiti premijera

Sjeverna Koreja izvela je po prvi puta simulaciju nuklearnog udara na komandne punktove i aerodrome Južne Koreje “u znak upozorenja” na ranije raspoređivanje američkih strateških bombardera u Južnoj Koreji. U sklopu vježbe ispaljene su dvije taktičke balističke rakete koje su simulirale nuklearni napad. Time je Pjongjang poslao jasnu poruku da je sposoban pokrenuti napad u bilo kojem trenutku, izjavio je Shin Jong-woo, viši istraživač pri Korejskom odjelu za obranu i sigurnost.

Obje su rakete letjele su oko 360 kilometara prije nego što su pale u vode uz istočnu obalu. Duljina leta pokazuje da mogu gađati južnokorejski vojni stožer Gyeryongdae koji se nalazi oko 350 kilometara od Pjongjanga. Objavljeno je da je diktator Kim Jong-un posjetio zapovjedno mjesto Glavnog stožera Korejske narodne armije gdje je obaviješten o zapovjednoj vježbi čiji je cilj bio “zauzimanje cijelog teritorija južne polovice Korejskog poluotoka.”

Katastrofalna kriza u zemlji

Istodobno nakon tih trijumfalnih najava Kim Jong-un morao se suočiti s katastrofalnom gospodarskom i političkom situacijom u zemlji. Posjetio je poplavljena rižina polja nakon što je tajfun Khanun zahvatio Korejski poluotok i kada je morska voda probila nasip s lošim sustavom odvodnje. Zbog toga je Kim žestoko psovao premijera Kim Tok-huna i druge visoke dužnosnike optuživši ih za “neodgovorno zanemarivanje dužnosti.”

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kazao je da su oni krivi što su administrativna i ekonomska pravila ozbiljno poremećena. Kim je rekao da su premijerov “slab radni stav” i “pogrešno stajalište” krivi za neodgovornost dužnosnika u vrijeme te je naglasio da incident nije prirodna katastrofa, već “ljudska katastrofa zbog neodgovornosti.” Izrazio je žaljenje zbog ponašanja koje ne priliče premijeru koji vodi gospodarski stožer zemlje i koji je odgovoran je za egzistenciju ljudi. Što, dakako, nije istina jer vlada ne vodi politiku nego osobno Kim Jong-un.

Već je pokrenuta istraga

Kim je zaključio kako vladajuća Radnička stranka Koreje mora jasno ispitati neodgovoran radni stav i ideološko stajalište premijera te je naredio dužnosnicima da “izdvoje” odgovorne organe i osobe te ih “najstrože kazne.”

Protiv premijera i suradnika već je pokrenuta istraga, a sudeći po stupnju Kim Jong-unove ljutnje koju su podržali državni mediji, analitičari procjenjuju da je to izravna najava pogubljenja dužnosnika zaduženih za gospodarstvo, posebice onih zaduženih za upravljanje proizvodnjom hrane.

U najboljem slučaju neki od njih imat će sreće jer će biti poslani u političke zatvorske logore. Sjeverna Koreja je često koristila takve oblike kažnjavanja u prošlosti kako bi okrivio birokrate za promašaje politike. Premijer nije bio među dužnosnicima koji su pratili Kima na obilasku poplavljenih područja.

Cijene riže dosegle su rekordne razine

Situacija s hranom pogoršala se zbog produbljivanja gospodarskih poteškoća uzrokovanih zatvaranjem granice zbog bolesti COVID-19 te poremećajima u sustavu opskrbe hranom pod državnom kontrolom. To je u najsiromašnijim regijama već uzrokovalo smrt više ljudi, a cijene riže dosegnule su rekordne granice u posljednjih desetak godina.

Zbog toga mnogi uspoređuju sadašnje stanje u Sjevernoj Koreji s katastrofalnom nestašicom hrane početkom 1990-ih i nakon neuspjelih reformi valute 2009. godine. Tada su brojni visoki državni dužnosnici pogubljeni kako bi se ublažio bijes naroda zbog zaoštravanje ekonomskih problema. Na taj način južnokorejski diktatori iz dinastije Kim svu krivnju za neuspjehe prebacuju sa sebe na nemoćnu vladu.

Opseg i dubina prijeteće čistke mogli bi se usporediti s onim koje su provedene tijekom 90-ih godina, kad je otprilike 10.000 ljudi pogubljeno, a 15.000 drugih poslano u koncentracijske logore kao žrtveni jarci.

Gospodarstvo se smanjuje

Izvješća mnogih institucija i nedavna svjedočanstva bjegunaca iz Sjeverne Koreje sugeriraju da se tamošnja nestašica hrane pogoršala do najgorih razina u više od 20 godina. Bank of Korea objavila je da se gospodarstvo Sjeverne Koreje smanjilo treću godinu zaredom.

Sjeverna Koreja u nedjelju je odobrila povratak svojih državljana iz inozemstva nakon više od tri godine strogih karantena zbog COVID-19. Stručnjaci kažu da je odluka režima Kim Jong-una potaknuta nestašicom hrane i ekonomskim problemima. Ukidanje zabrane ulaska za građane znači da se očekuje da će se više radnika i studenata koji borave u inozemstvu vratiti kući, prema Cho Han-bumu, višem istraživaču na Korejskom institutu za nacionalno ujedinjenje.

I dalje su oprezni prema koronavirusu

Kazao je kako su neki radnici koji su bili raspoređeni u inozemstvu mnogo prije izbijanja COVID-19 zaglavili ondje godinama, odvojeni od svojih obitelji. “Necijepljena nacija i dalje je vrlo oprezna prema koronavirusu, ali nema izbora nego ponovno otvoriti svoje granice kako bi nastavila trgovinu i riješila problem tekuće nestašice hrane koja je dosegla ozbiljnu razinu, ” zaključio je Cho Han-bum.

Cijena brašna porasla je 445 posto u prvom tromjesečju, u usporedbi s istim razdobljem 2019., kada je zemlja uvela ograničenja za COVID-19. (Yonhap)

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije