Predstavljanje Međunarodne grupe podrške socijalnoj pravdi u Bosni i Hercegovini

Okrugli sto na temu „Pokret za socijalnu pravdu u BiH: Šta dalje?“ u organizaciji Otvorenog univerziteta Sarajevo i Međunarodne grupe podrške socijalnoj pravdi u Bosni i Hercegovini održaće se 9. maja od 15 do17  u prostorijama SARTR-a u Sarajevu.

Na okruglom stolu će govoriti Nigel Osborn, Univerzitet u Edinburgu, Stef Jansen, Univerzitet u Mančesteru, Zlatiborka Popov-Momčinović, Univerzitet Istočno Sarajevo i Asim Mujkić, Univerzitet Sarajevo, a moderatorka će biti Nidžara Ahmetašević, Otvoreni univerzitet Sarajevo.

Na početku sesije Nigel Osborn će predstaviti novoosnovanu Međunarodnu grupu podrške socijalnoj pravdi u Bosni i Hercegovini (International Support Group for Social Justice in Bosnia-Herzegovina – ISGSJ) koju su osnovali naučnici, unverzitetski profesori, javne ličnosti, književnici i aktivisti s ciljem da na međunarodnom nivou promovišu socijalnu pravdu, proces demokratizacije, napredni društveni pokreti, društvena jednakost, jednakost polova, prava radnika, te odgovornu i zdrava vladavina prava.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Organizatori ovog događaja ističu da je do sada Grupa uradila dvije važne stvari:

– Desetog aprila upućen je prijedlog Vijeću Evrope za usvajanjem deklaracije koja plenume u BiH opisuju kao „značajan glas za demokratizaciju“ i „instrumente za pozitivne društvene, ekonomske i političke promjene“.

Potpisnici su pozvali Komitet ministara da „zaštiti građanska i ljudska prava učesnika Plenuma“, uključujući i „njihovo pravo na okupljanje, kao i pravo da ih se ne zastrašuje“. U prijedlogu se poziva  Komitet ministara da osigura da se „Bosna i Hercegovina pridržava svojih obaveza u skladu sa Europskom konvencijom o ljudskim pravima“. Rezultat je pismena deklaracija sa potpisom dvadeset članova Parlamentarne skupštine koji su dali podršku.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Na inicijativu Grupe, Domu Lordova je postavljeno pitanje o žalbama upućenim ka BiH.

Odgovor je dala baronica Warsi, visoka državna ministrica  pri Ministarstvu vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva, koja je potvrdila da je „Britanska vlada nastavila ulagati žalbe prema Vladi Bosne i Hercegovine tražeći zaštitu za učesnike pokreta Plenuma u BiH, kao i učesnike protesta“.

Barunica Warsi spomenula je nedavnu posjetu ministra Haguea i g. Hughesa Bosni i Hercegovini, koji su tokom sastanaka sa ministrima u Sarajevu „naglasili da je odgovornost lidera države da podrže prava na mirne proteste, i potrebu da vlasti BiH zaštite sigurnost demonstranata.“

KOORDINACIJE RADA GRUPE JE SMJEŠTENA U EDINBURGU

Koordinacija rada Grupe je smještena na Univerzitetu u Edinburgu u Škotskoj.

Koordinatori su Nigel Osborn i Igor Štiks, a među inicijalnim članovima Grupe se, između ostalih, nalaze Aleš Debeljak, pisac i profesor sa Univerziteta u Ljubljani, Slovenija; Costas Douzinas, filozof sa Birkbeck koledža, Univerzitet u Lon-donu, Ujedinjeno Kraljevstvo; Aleksandar Hemon, pisac, SAD; Srećko Horvat, pisac, Hrvatska; Srđa Pavlović, istoričar sa Univerziteta u Alberti, Kanada, Jo Shaw, profesorica Evropskog prava sa Univerziteta u Edinburgu, Ujedinjeno Kraljevstvo; Éric Toussaint, ekonomista sa Univerziteta u Liježu, Predsjednik komiteta za poništenje duga zemljema trećeg svijeta (CADTM) i Yanis Varoufakis, ekonomista sa Univerziteta u Teksasu, Austin, Texas, SAD.

Nakon okruglog stola, mediji će imati priliku razgovarati sa učesnicima.

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije