U BiH postoji veoma visok stepen fragmentacije medija po političkim i etničkim osnovama

 Konferenciju posvećenu trendovima u oblasti medija i novinarstva u kontekstu digitalnih tehnologija organizirao je Mediacentar Sarajevo. 

 

Podsjetio je da je prošle nedjelje State Department objavio izvještaj o stanju ljudskih prava u svijetu i dodao da u BiH postoje brojni mediji koji pružaju veliki broj različitih stavova. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

“Ambasada SAD-a i Mediacenatr Sarajevo imaju dugogodišnju tradiciju saradnje u pružanju podrške neovisnom i profesionalnom novinarstvu. Na konferenciji ćemo imati priliku da razgovaramo o značajnim pitanjima iz oblasti medija i novih digitalnih tehnologija” –  rekao je Beekman. 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U naredana dva dana učesnici konferencije koji su novinari i urednici razgovarat će o velikim izazovima koji se nalaze pred medijima kao što je obrazovanje novinara, finansiranje online medijskih projekata te građansko novinarstvo. 

 

“Građansko novinarstvo ima poseban značaj u BiH zbog nedavnih događaja u BiH” – naglasio je. 

 

Dodao je da se mediji svakodnevno susreću s različitim pritiscima od političkih, ekonomskih i finansijskih pritisaka te da će se na ovoj konferenciji razgovarati na koji način se nositi s tim pritiscima. 

 

Direktorica Internewsa BiH Sue Folger kazala je da je većina medija u BiH izložena političkim ili poslovnim pritiscima. 

 

“Iz tog razloga na ovoj konferenciji veći fokus stavljamo na online medije, jer smatramo da su oni više nezavisni, fleksibilniji i objektivniji” – smatra Folger. 

 

Dodala je da Internews BiH podržava male medijske kuće te studentske medijske klinike koje se bave pravom, medijskom pismenosti i tehnologijom.  

 
 
 
 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije