Branko Todorović: Protesti izgledaju kao eksplozija očaja i beznađa

“Protesti u Federaciji BiH  izgledaju kao  eksplozija očaja i beznađa , u koje nas je doveo rat i   postkonfliktni  kriminal, korupcija, bezakonje u privatizaciji, te  otvorene i brutalne  zloupotrebe vlasti i uništavanje svega onoga što nije uništeno ratom”, kaže nam u intervjuu Todorović.

Prema njegovom mišljenju, građani  BiH  su platili visoku cijenu  svojih zabluda  i ćutanja, zarad nacionalnih interesa  i davanja dugogodišnje podrške  onima koji su nas doveli u situaciju u kojoj se sada nalazimo.

„S obzirom na broj nezaposlenih, siromašnih, obespravljenih, pokradenih i prevarenih građana,  broj demonstranata je poražavajuće mali, kao što je poražavajuće i nasilje, te uništavanje društvenih dobara, koje govori o enormnoj količini nezadovoljstva, ali i nedostatku  znanja i organizacije, koja bi rezultirala promjenama, te  odsustvu  demokratske tradicije u BiH”, kaže Branko Todorović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na pitanje kako komentariše reakcije javnosti i političara u RS na proteste u gradovima Federacije BiH, prvi čovjek Helsinškog odbora za ljudska prava u RS kaže kako Republika Srpska i FBiH već dugo funkcionišu kao odvojeni  društveni sistemi i nikoga ne treba da iznenadi dubina podjela u BiH.

”Najjednostavnije rečeno, izgleda da građani Republike Srpske, bez obzira na to što dijele iste probleme kao građani FBiH, iz neke vrste inata i želje da imaju što manje zajedničkog, ostaju skoro nezainteresovani  za zbivanja u drugom entitetu. Ilustrativna  je i procjena opozicije u RS, koja se posljednjih par mjeseci snažno konfrontirala sa vlašću, da ne treba da koriste proteste kao sredstvo političke borbe, te da nakon posjete Beogradu, opozicija izlazi u javnost sa stavom, da će svoju priliku čekati na oktobarskim izborima. Reakcije predstavnika vlasti u RS  na proteste  su krajnje pragmatične i očekivane”, odgovara Todorović.

Pa, ipak, on kaže kaže kako eksplozije nezadovoljstva  dugoročno  neće dati  nikakakav  značajan podsticaj    pozitivnim društvenim procesima, čak mogu donijeti i jednu vrstu rezignacije, kako se ni protestima ne može ništa promijeniti, te obeshrabriti  različite oblike društvenog  djelovanja.  

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Proces demokratizacije  BiH društva, transparentnosti trošenja državnog novca, smanjenja korupcije i  zloupotreba vlasti, ravnopravnosti,  trebalo bi da se  grade  godinama i decenijama,  aktivnim  ucešćem svih građana i stalnim reagovanjem na društvene nepravde”, kaže za BUKU Todorović.           

Todorović ističe kakao nam bolji život neće donijeti  političari  i naše naivno uvjerenje kako postoje neki bolji, pošteniji i odgovorniji od ovih sada, u čije ćemo ruke prepustiti svoju zajedničku sudbinu.   

„Oni su dobri i pošteni, upravo  proporcionalno  mogućnosti  da odgovaraju za kršenje zakona i izgube vlast i slobodu, te mogućnosti  u BiH   skoro da i nema. Umjesto  vladavine prava,  imamo vladavinu moćnika, koji su iznad zakona”, kaže za BUKU Todorović.

”Poražavajući je minimum društvene solidarnosti. Najčešće se ponašamo sebično, ne shvatajući da ćemo prije ili kasnije biti žrtve  lošeg sistema i beskrupuloznih zloupotreba vlasti i institucija.  Taj proces jačanja građanskog aktivizma  i kultura stalnog društvenog dijaloga  je ono što nam nedostaje i o čemu se ne govori”, zaključuje u intervjuu za BUKU Branko Todorović, izvršni direktor Helsinškog odbora za ljudska prava u Republici Srpskoj.

 

Razgovarao Elvir Padalović

 

Adnan Huskić: U Republici Srpskoj nema protesta zbog potpunog medijskog blackout-a
 

 

Blagovčanin: Protesti su urodili plodom, građani su poslali snažnu poruku političarima na vlasti!

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije