Usvajanjem ovih amandmana, konačan tekst izvještaja koji nije pozitivan za Bosnu i Hercegovinu, znatno bi se ublažio, te bi se otvorila mogućnost za izbjegavanje sankcije i suspenzije BiH iz Vijeća Europe.
Također, ovi bi amandmani omogućili da nastave raditi na ključnim pitanjima, prije svega provođenju odluke Sejdić-Finci.
Prvi amandman predlaže Parlamentarnoj skupštini VE da se rasprava o BiH odgodi za oktobar naredne godine. Amandman su potpisali, uz ostale, i članovi bh. Delegacije pri VE, kao i delegacije zemalja regiona, poput Crne Gore, Srbije i Slovenije.
Drugim amandmanom predlaže se da se rezolucijom VE ohrabre lideri u BiH da nastave dijalog i provedu presudu u predmetu “Sejdić-Finci” do kraja ove godine. Ovaj amandman bi zamijenio dio izvještaja u kojem je predloženo VE da ne prizna izbore 2014. godine ukoliko ne bude na vrijeme provedena presuda.
Ista grupa potpisala je treći amandman kojim se traži da Parlamentarna skupština VE traži provođenje presude bez odlaganja:
“Parlamentarna skupština traži od Ministarskog komiteta da urgira kod vlasti i političkih lidera u BiH da usvoje amandmane na Ustav i izborno zakonodavstvo kako bi presuda “Sejdić-Finci” bila provedena bez odlaganja”. Ovim bi se izmjenio dio nacrta izvještaja koji traži od Ministarskog komiteta da razmotri suspenziju BiH iz Vijeća Evrope.
U obrazloženju amandmana navodi se da bi “suspenzija BiH iz VE predstavljala gubitak kredibiliteta zemlje na međunarodnom planu. To bi moglo proizvesti komplikacije jer zemlja ne bi mogla organizirati izbore u oktobru 2014. godine, što bi dalje prizvelo veoma konfuznu situaciju sa neizvjesnim ishodom”.
Četvrtim amandmanom ista grupa predstavnika zemalja članica u VE traži da se iz nacrta izvještaja o BiH briše posljednja rečenica koja predviđa poduzimanje koraka na provođenju sankcija i suspenziji BiH iz VE ukoliko vlasti nisu napravile progres u provođenju ove i prethodnih rezolucija VE.
Monitoring grupa Vijeća Europe je 13. septembra objavila izvještaj o funkcioniranju demokratskih institucija u BiH u kojem izražavaju ozbiljnu zabrinutost stanjem u BiH.
“Kako bi zaustavili perpetualni krug blokada i konfrontacija, vlasti u BiH I ključni politički lideri bi trebali preuzeti odgovornost, zaustaviti obstrukcije i raditi konstruktivno na nivou državnih institucija”, navedeno je.
Izvještaj predlaže, da ako ne bude napretka do sljedećih izbora, VE nametne sankcije protiv delegacije BiH, te da se razmotri suspenzija članstva BiH u ovom tijelu.