Fokus projekta je pitanje harmonizacije entitetskih krivičnih propisa i ujednačavanje sudske prakse, a s tim u vezi i pitanje strukturalnog dijaloga o reofrmi pravosuđa sa Evropskom unijom. Učesnici skupa, naglasili su da je Poglavlje 23 prvo koje se otvara u sklopu plana pregovora svake države – kandidata za status članice Evropske unije, obuhvata pravosuđe i osnovna prava, te je Struktuirani dijalog o pravosuđu dio priprema Bosne i Hercegovine za početne faze integracije u pravni poredak Evropske unije.
Pored više predavanja pravnih stručnjaka, učesnici i učesnice će posjetiti Sud Bosne i Hercegovine, gdje će danas posmatrati suđenje za razne zločine, a nakon toga će se susresti sa predstavnicima SBB BiH (Šukrija Bašić i Naser Beganović), a zatim i SDP-a (Lidija Korać) u svrhu razgovora na temu budućih reformskih projekata u sektoru pravosuđa i odnosu ovih političkih stranaka, prema zaštiti ljudskih prava i vladavini prava u programu i praksi.
„U narednom periodu planiramo uključiti i srednjoškolce u naše obrazovne aktivnosti, te je zaista divno vidjeti da ovdje ljudi sa Pala, iz Mostara, Bihaća, Tuzle, Banja Luke, Sarajeva, razgovaraju racionalno o nečemu što se često posmatra kao osjetljivo pitanje.“, rekla je Daniela Marić, magistrica prava iz Mostara, koja će od narednog mjeseca voditi svojevrsni nastavak programa „Mladi za pravdu“, koji nastavlja da širi opseg generacija i gradova koji su uključeni u aktivnosti.
Kroz različite treninge, javne rasprave i studijske posjete u sklopu aktivnosti programa „Mladi za pravdu“, u posljednje tri godine je prošlo preko 400 mladih studenata prava, političkih nauka, ali i drugih fakulteta društvenog usmjerenja. Tokom ljeta mladi su organizirali 9 javnih rasprava na temu harmonizacije entitetskih krivičnih zakona i ujednačavanja sudske prakse.