Banjaluka: Kreativnim radom do kvalitetnijeg života autista

Udruženje za pomoć licima sa autizmom “Djeca svjetlosti” sprovodi projekat ”Radno-okupacione aktivnosti za omladinu i odrasle iz autističnog spektra” u okviru kojih njihovi članovi prolaze tkalačku obuku, slikaju, oblikuju plastelin i rade druge kreativne stvari.

Neda Čerketa, administrator Udruženja “Djeca svjetlosti” rekla je da ovaj projekat sprovode mjesec dana i da su u tom vremenu uradili mnogo toga. Između ostalog, nabavili su opremu za radionicu koju organizuju: tkalački stan, veliki sklopivi radni sto, police i razni materijali za rad.

“Uporedo s tim, vršena je obuka za rad na tkalačkom stanu za 12 volontera, roditelja-asistenta i psihologa-radnog terapeuta. Nakon što su stekli potrebna znanja o tkanju, počeli su da ih prenose prvoj grupi korisnika iz autističnog spektra. To ne ide ni brzo, ni lako, ali to nam i nije važno. Cilj je da lica sa autizmom provode kreativno svoje vrijeme i da svakim danom pomalo napreduju i usvajaju nove vještine, a njihovi roditelji da imaju slobodno vrijeme za sebe. Svaki i najmanji pomak, za nas je neprocjenjiv”, rekla je za BUKU Čerketa.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Objašnjava da od 15 korisnika koji su obuhvaćeni radionicom, neki pokazuju više afiniteta prema tkanju, dok su ostali više zainteresovani za druge kreativne aktivnosti radionice, kao što su: slikanje, rad sa plastelinom i sličnim materijalima.

“Radni terapeut, roditelj-asistent i volonteri rade sa njima jedan na jedan i maksimalno su im posvećeni, a tako stiču iskustvo za rad sa ovom populacijom, što je takođe jedan od naših ciljeva. U sljedećem mjesecu razvijaćemo ove aktivnosti i proširivati ih novim, prema planu predviđenim projektom”, kaže naša sagovornica.

Čerketa objašnjava da u našoj lokalnoj zajednici ne postoji mjesto gdje se lica sa autizmom mogu okupljati i kreativno provoditi svoje vrijeme što je neophodno ovoj populaciji kao i njihovim porodicama. Ističe da je uticaj radionice na život korisnika višestruk, jer na ovaj način nastoje oblikovati što funkcionalnija lica koja bi se mogla baviti nekim produktivnim aktivnostima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

Radionica

Želja im je da socijalizuju njihove korisnike i pruže im ostvarivanje osnovne ljudske potrebe – da bude korisno društveno biće. Ona ističe da druga ciljna grupa, a to su porodice lica lica autističnog spektra, tokom radno-okupacionih radionica imaju na raspolaganju vrijeme za realizaciju svojih ličnih, profesionalnih i porodičnih potreba i aktivnosti.

“Lica autističnog spektra zahtjevaju cjelodnevni nadzor i brigu. Prema podacima Udruženja ‘Djeca svjetlosti’ jedan od roditelja najčešće je primoran da se odrekne karijere i posveti isključivo djetetu. Samim tim, ovaj projekat kada bi se provodio tokom cijele godine omogućio bi rasterećenje članova porodice i unapređenje kvaliteta njihovog porodičnog života”, objašnjava ona i dodaje da je aktuelni projekat dvomjesečni.

“Naravno, po njegovom isteku nećemo prestati sa predviđenim aktivnostima budući da nam je omogućio nabavku i stalne opreme, prvenstveno tkalačkog stana i potrošnog materijala za radionice. U planu nam je apliciranje ovog projekta na sve dostupne konkurse i grantove, u nadi da će se ponovo prepoznati naš rad i dobrobit korisnika”, rekla je Čerketa.

Njihovim aktivnostima predviđena je i organizacija i implementacija izložbeno-prodajnih aktivnosti. U saradnji sa ,Pop art buvljakom koji se organizuje u Banjaluci sa kojima su i ranije imali uspješnu saradnju dogovaraće termine i uslove izložbeno- prodajnih aktivnosti.

DJECA SVJETLOSTI U BANJALUCI

Podsjetimo da je Udruženje za pomoć licima sa autizmom “Djeca svjetlosti” iz Banjaluke osnovano je 2008 godine, a trenutno broji oko četrdeset članova, djece i odraslih osoba sa autizmom. U ciljeve ovog udruženja spada okupljanje lica sa autizmom, roditelja ili staraoc, stručnjaka i drugih osoba koje su u kontaktu sa osobama sa autizmom. Nastoje da svojim radom poboljšaju položaj autista, smanje stigmu sa kojom se ova populacija susreće i informišu javnost o svim važnim pitanjima autizma.

Nikolina Milutinović, diplomirani psiholog
radi kao volonter u Udruženju “Djeca svjetlosti” kaže da je autizam po definiciji perverzivni razvojni poremećaj i da traje cijeli život.

“Sa djecom kojima je dijagnostifikovan autizam treba raditi, jer se jedino na taj način od njih može izvući maksimum, a taj maksimum je različiti i zavisi od vrste autizma. Postoje tri glavna kriterijuma za otkrivanje autizma, a to su slaba interakcija sa okolinom, pa se dijete ne odaziva na svoje ime, ne gleda nikoga u oči i nije zainteresovano za kontakt sa ljudima i vršnjacima. Zatim je prisutna slaba komunikacija koja ili potpuno izostaje ili je jako mala, a treća karakteristika na osnovu koje se prepoznaje autizam je stereotipnost radnji u vidu ponavljanja. Kada se kod djeteta primjete ovi obrasci roditeljima bi oni trebali biti alarmi da se obrate stručnim osobama“, rekla je ranije Milutinovićeva za naš portal.

Ističe da je rana intervencija kod djece sa autizmom ključ svega i što se dijete ranije uključi u rad sa stručnjacima doći će se do boljih rezultata.

 

 

Radionica

ŠTA JE AUTIZAM

Autista je osoba koju većina ljudi ne susreće svakodnevno, a ukoliko nas život dovede u sitauciju da se upoznamo sa licem sa autizmom trebamo se potruditi da uspostavimo komunikaciju i da se družimo sa njim, jer svaki naš pokušaj možda je svjetlost u njegovom životu, a ko smo mi da mu to oduzimamo…

Autizam je prema definiciji razvojni poremećaj komunikacije i socijalne interakcije koji se javlja u ranom djetinjstvu i traje do kraja života. Češce se javlja kod osoba muškog pola. Osobe sa autizmom imaju problem u učenju, počev od ranog usvajanja osnovnih navika, pa do sticanja apstraktnih znanja i socijalnih veština. Smetnje su najviše izražene u domenu komunikacije, razumijevanju, prihvatanju pravila i zahtjeva koje socijalne situacije postavljaju i uskladivanju sopstvenog ponašanja tim situacijama.

Psiholozi ističu da je svaka osoba sa autizmom jedinstvena, a većina djece sa autizmom je u nekim veštinama izrazito bolja nego u nekim drugim. Slabije razvijene vještine i sposobnosti više zaokupljaju našu pažnju dok one visoko razvijene, obično ostaju neprimjećene ili zanemarene. Ponašanje svake osobe sa autizmom uključujuci i ponašanje vašeg djeteta je jedinstveno, a bez obzira na to koliko kontakt djeteta sa autizmom sa njegovom okolinom može da izgleda neobično, potreba za socijalnim kontaktom kod njih uvek postoji.

 

 

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije