Prema njegovom obrazloženju, ova oblast, a odnosi se na provođenje politike turizma, u isključivoj je nadležnosti kantona.
U ovome ništa ne bi bilo toliko sporno da se ne radi o zakonu koji je na snazi još od 1996. godine, dok je spomenuta uredba donesena 2009. godine.
Ukoliko bi ga Ustavni sud, kako to traži Lijanović, sada proglasio neustavnim, praktično bi došlo u pitanje sve ono što je na polju turizma urađeno u proteklih petnaestak godina. Jasno je da se radi o ogromnim sredstvima, piše Dnevni avaz.
Član Zakonodavno-pravne komisije Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Nasir Beganović (SBB) potvrdio je da je ovaj zahtjev stigao na očitovanje i komisijama u Parlamentu FBiH.
On je kazao kako se samo letimičnim pogledom može posumnjati u Lijanovićeve dobre namjere kod slanja ovog zahtjeva. Ističe da bi poništavanje ovog zakona moglo stvoriti stanje nesigurnosti i haosa u oblasti turizma.
‘Prema Ustavu FbiH, nadležnost za turizam podijeljena je između FBiH i kantona, a viši nivo je upravo taj koji stvara politiku u ovoj oblasti. Nadalje, Lijanović je prvo čekao 17 godina od stupanja na snagu, a onda još i period kada su nastupili godišnji odmori, da ovaj zahtjev pošalje Sudu’ – kazao je Beganović, koji se pita zašto Lijanović traži poništavanje nečega što nije u njegovoj nadležnosti.
On je kazao kako ustavne i zakonodavno-pravne komsije oba doma Parlamenta FBiH sada imaju objektivan problem da su godišnji odmori u toku, jer u roku od 30 dana moraju dati odgovor Ustavnom sudu FBiH.
Ukoliko to ne urade, Sud će donositi odluku bez stava Parlamenta FBiH.