Kupovina lijekova putem interneta je vrlo opasna

Procjenjuje se da se oko 75 milijardi američkih dolara u svijetu gubi falsifikovanjem, a statistika, također, pokazuje da 60 posto falsifikovanih lijekova bude prodato putem interneta.

Ovo je za Dnevni avaz potvrdila Nataša Grubiša, direktorica Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, naglasivši da građani BiH lijekove kupuju putem interneta ili ih naručuju iz afričkih zemalja zbog niže cijene i da su takvi proizvodi vrlo opasni.

“Ne zna se postoji li u njima uopće aktivna supstanca, ne znamo način njihovog djelovanja, to jest djeluju li uopće ili ne, i veoma su opasni. Sugerišemo stanovnicima da ne kupuju lijekove putem interneta, nego isključivo u registriranim zdravstvenim institucijama, a to su maloprodajni objekti kao što su apoteke, i po preporuci ljekara i farmaceuta” – kazala je Grubiša.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ona dalje navodi da pri Agenciji postoji inspektorat i da kontroliraju svaku uvezenu seriju lijekova.

“Tokom svog rada nismo naišli na falsifikovane lijekove. Tu, naravno, ne možemo govoriti o internetu, gdje se takvi lijekovi najčešće i prodaju. Oni se, također, naručuju poštom, a to je u nadležnosti carinskih organa. U legalnim tokovima nismo otkrili falsifikate. Na tržištu BiH uglavnom su lijekovi kojima proizvođači garantiraju kvalitet i sigurnost” – navodi Grubiša.

Falsifikovati se mogu i originalni i generički lijekovi, kaže Grubiša, dodajući da oni mogu biti ispravnog ili pogrešnog sastava, bez aktivne supstance, subdozirani ili lažno označeni.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Uloga Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, kao samo jedne od karika u sistemu suzbijanja pojave falsifikovanja lijekova, ogleda se i reflektira prvenstveno kroz provođenje regulatornih mehanizama osiguravanja kvalitetnih, efikasnih i sigurnih lijekova na tržištu BiH kojima se štiti javno zdravlje stanovništva” – pojasnila je Grubiša.

Podaci pokazuju da najviše falsifikovanih lijekova ima u zemljama u razvoju, a to su lijekovi protiv malarije i HIV-a, dok se u bogatim državama krivotvore lijekovi za poboljšanje stila života, tzv. lifestyle lijekovi, naprimjer hormoni, lijekovi za mršavljenje te proizvodi namijenjeni liječenju erektilne disfunkcije (impotencije).

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije