BiH se nikada nije pozvala na princip reciprociteta

Delegacija za pregovore BiH osnovana je na osnovu Odluke Predsjedništva BiH i prilikom vođenja pregovora, Delegacija pregovara u skladu s pregovaračkom pozicijom koju joj je dalo Predsjedništvo BiH.

Mandat Delegacije za pregovore BiH ima i politički konsenzus u BiH koji je dobila od Vijeća ministara BiH i entitetskih vlada.

Šef pregovaračkog tima i pomoćnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Dragiša Mekić istakao je da se Delegacija BiH prilikom pregovora nikada nije pozivala na princip reiprociteta.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

‘ Ukoliko EK osigura povećanje carinskih kvota za proizvode iz BiH (ribu, šećer i vino), BiH je spremna da se u proces tehničke adaptacije uključe carinske koncesije u obliku carinskih kvota za iste vrste proizvoda na principu obostranog insteresa kako je i propisano Privremenim sporazumom. Ukolko bi se krenulo u dalju liberalizaciju, bio bi narušen duh SSP-a. Naime, prilikom prgovora o SSP-u, EK je dozvolila BiH da za manji broj roba ostane carinska zaštita, kako bi se bh. privreda oporavila i razvila’ – navodi Mekić.

On pojašnjava da se Evropska komisija u svom saopćenju, između ostalog, poziva na metodologiju (praksu) s drugim zemljama.

Mekić naglašava da je prilikom pregovora s EK, Delegacija za pregovore BiH insistirala na dosljednom poštovanju odredbi i duhu SSP-a, odnosno PS-a u kojem je, između ostalog, navedeno da su ciljevi pridruživanja Zajdnici s jedne strane, i BiH, s druge strane, da ‘doprinese političkoj, ekonomskoj i institucionalnoj stabilnosti u BiH, te stabilizaciji u regionu; podrži nastojanja BiH da završi prelaz u funkcionalnu tržišnu privredu; promovire skladne ekonomske odnose, te postepeno razvija oblast slobodne trgovine između Zajednice i BiH; razvija regionalnu saradnju u svim oblastima obuhvaćenim ovim sporazumom’.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Također, u CEFTA spozazumu je navedeno da su strane saglasne da će se, u slučaju da bilo koja strana kandidat postane članicom Evropske unije, ta strana povući iz ovog Sporazuma i da će se povlačenje desiti najkasnije dan prije nego što članstvo postane efektivno i bez bilo kakvih kompenzacija drugim stranama zbog promijenjenih uvjeta trgovine.

‘Samo iz ovog stava je jasno da ulaskom neke članice CEFTA-e u EU može doći do promjene uvjeta trgovine, ali da se one koje ostaju odriču prava na kompenzaciju. S druge strane, one koje ostaju u sporazumu također nemaju obavezu kompenzacije Članice koja dobrovoljno i samostalno napušta Sporazum’ – tvrdi Mekić.

Delegacija Bosne i Hercegovine naglasila je da nikada nije dovodila u pitanje potrebu niti svoju spremnost da bude izvršena tehnička adaptacija teksta Privremenog sporazuma (SSP-a) u svim aspektima koji su potrebni da bi on bio primjenjiv i na novu članicu bez problema.  

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije