Zatočen 10 dana u tranzitnoj zoni moskovskog aerodroma Šeremetjevo, ovaj 30-godišnjak podnio je zahtjev za azil u 20 zemalja, javio je AFP.
Ukazujući na suđenje doušniku WikiLeaksa Bradleyu Manningu, Snowden je rekao da su “male šanse da dobijem pravedno suđenje i pravilno postupanje prije suđenja i suočen sam s mogućnošću doživotnog zatvora ili čak smrtne kazne”.
Snowden je iznio ovu tvrdnju u faksu s njegovim potpisom koji je poslan poljskoj ambasadi u Moskvi. Poljsko ministarstvo je danas objavilo faks koji je poslan 30. juna.
“Zahtjev za azil sa ispunjenim zvaničnim uvjetima nije stigao. Čak i kad bi stigao, ne bih dao pozitivne preporuke” – saopćio je poljski ministar vanjskih poslova Radoslav Sikorski u utorak na svom Twitter profilu.
Sjedinjene Države su izdale nalog za hapšenje i poništile su Snowdenov pasoš.
Snowden je u faksu saopćio da je uputio ovaj zahtjev “zbog rizika da će me vlada Sjedinjenih Država i njeni agenti krivično goniti”.
On je rekao da strahuje od posljedica svojih “odluka da obznani teška kršenja” ustava SAD-a i paktova sa Ujedinjenim nacijama.
BOLIVIJA BI MOGLA ODOBRITI AZIL SNOWDENU
Bolivijski predsjednik Evo Morales nagovijestio je u utorak da bi njegova zemlja bila spremna odobriti azil američkom “zviždaču” Edwardu Snowdenu.
U intervjuu za rusku novinsku agenciju RT u Moskvi, Morales je rekao da Bolivija nije dobila zahtjev za azil od Snowdena, “ali ako dobijemo zahtjev, spremni smo ga razmotriti i započeti pregovore”, javio je UPI.
“Zabrinuti smo zbog načina postupanja SAD-a i drugih zemalja. Zamislite samo da nadziru telefonske pozive ljudi. Znam da velike sile imaju špijunske mreže i da kuju zavjere protiv takozvanih zemalja u razvoju, a posebno protiv onih koje imaju prirodne resurse poput Bolivije, Venecuele i Ekvadora” – rekao je on.
Morales je rekao da Bolivija želi imati “prijateljske odnose s predsjednikom Obamom”.
Međunarodna neprofitna organizacija sa sjedištem u Švedskoj, koja objavljuje anonimne dojave odnosno na drugi način nedostupne dokumente, WikiLeaks, pomaže Snowdenu, a u utorak je saopćila da je on aplicirao za azil u 20 zemalja, među kojima se nalazi i Bolivija.
WikiLeaks je saopćio da je Snowden uz njihovu pomoć aplicirao za azil putem ruskog konzula u Austriji, Boliviji, Brazilu, Kini, Kubi, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Indiji, Italiji, Irskoj, Nizozemskoj, Nikaragvi, Norveškoj, Poljskoj, Španiji, Švicarskoj i Venecueli, pored Ekvadora i Islanda. Konzul je zamoljen da dostavi zahtjeve za azil ambasadama u Moskvi.