Predstavnik ministarstva za ujedinjenje u Seulu je rekao da je odgovor Pjongjangu poslat u petak preko obnovljene vruće linije između dvije zemlje.
Sjeverna Koreja je saopćila u petak ranije da će obnoviti prekinutu vruću liniju s Jugom, preduzimajući tako još jedan korak u smanjivanju višemjesečnih napetosti.
Pjongjang, međutim, nije prihvatila prijedlog Seula da se odmah razgovara na visokom ministarskom nivou već je zatražio radne razgovore.
Nagovještavajući da će razgovori biti teški i zategnuti, Sjever je rekao da predloženi dijalog treba prvo da počne na nižem nivou, umjesto da to bude ministarski sastanak, kako je sugerisao Seul i da treba da se održi u gradu Kaesongu u blizini granice s Jugom.
‘Takav scenario je poželjan s obzirom da su međusobni odnosi bili u ćorsokaku godinama i da je nepovjerenje došlo do maksimuma’ – rekao je u Pjongjangu predstavnik Komiteta za miroljubivo ujedinjenje Koreje, prenosi AFP.
Vruća linija, koju je Sjever prekinuo u martu u vrijeme povećanih vojnih napetosti, obnovljena je u petak u 14 sati po lokalnom vremenu, potvrđeno je u Seulu.
Telefonska linija Crvenog krsta koja prolazi kroz pogranično mjesto Panmundžom, godinama je bila vitalna komunikacija između dviju vlada s obzirom da dvije zemlje, faktički još u ratu jer nisu potpisale mirovni ugovor i nemaju diplomatske odnose.
Saopćenje Pjongjanga uslijedilo je dan nakon što su susjedi na Korejskom poluostrvu neočekivano postigli brz dogovor o započinjanju dijaloga i dan pred samit predsjednika Kine i Sjedinjenih Država na kome će svakako biti riječi i o sjeverokorejskom nuklearnom programu.
Treća nuklearna proba Sjeverne Koreje u februaru dovela je do proširenja sankcija Ujedinjenih nacija (UN) što je izazvalo ljutnju Pjongjanga i podstaklo eskalaciju napetosti i prijetnji Sjevera da će izvršiti nuklearne udare na SAD i Južnu Koreju.
Kina kao glavni diplomatski i ekonomski saveznik Pjonjanga je pod velikim pritiskom SAD-a da obuzda svog susjeda, a obje zemlje su pozdravile najavljeni nastavak razgovora Sjevera i Juga.
Međutim, predstavnica State Departmenta, Jennipher Psaki je jasno stavila do znanja da će Sjeverna Koreja morati da pokaže privrženost ka napuštanju programa nuklearnog naoružanja prije nego što se Washington uključi u širi dijalog o Koreji.
‘Ostaje izvjestan broj postupaka koji Sjeverna Koreja mora da učini, uključujući poštovanje njihovih međunarodnih obaveza, kako bi se došlo do daljih razgovora’ – rekla je Psaki novinarima.
Pjongjang, međutim, uporno insistira da njihovo nuklearno naoružanje ne može biti predmet pregovora.
Predloženi dnevni red razgovora dvije strane uključuje ponovno otvaranje zajedničke industrijske zone Kaesong i humanitarna pitanja ujedinjavanja ratom razdvojenih porodica.
Predstavnik Pjongjanga u petak je rekao da prvi razgovori treba da se održe u nedjelju, 9. juna, tri dana prije nego što je predložio u četvrtak Seul.