U izvještaju je navedeno da sve dok sukobi u Siriji budu u usponu, postojat će i zabrinutost potencijalne upotrebe hemijskog oružja, te je naglašeno da je u okviru međunarodnog humanitarnog prava u svim okolnostima korištenje ovakog oružja zabranjeno i da predstavlja ratni zločin.
“Nema dokaza o tome da su protuvladine snage koristile hemijsko oružje ili da posjeduju sisteme koristenja sličnog oružja”, navedeno je u izvještaju, te da je detaljnim istraživanjem četiri različita napada utvrđeno “da postoje logični razlozi za vjerovanje da je u Siriji korišteno hemijsko oružje”.
Radi se o napadima u Khan Al-Asalu i Halepu 19. marta, Uteybahu i Damasku također 19. marta, Sejh Maksudu i Halepu 13. aprila i u Sarakibu i Idlibu 29. aprila.
U izvještaju također piše da je tokom istraživanja u periodu između 15. januara i 15. maja zabilježeno 17 napada koji odgovaraju definiciji masakra. Podvučeno je također da u sukobima i snage Assadovog režima i opozicione snage vrše ratni zločin, ali da kršenje ljudski prava od strane opozicionih snaga nije u velikoj mjeri kao što je to zastupljeno kod vladinih snaga.