Oko 5.000 dezertera, koji su izvedeni pred vojni sud ili su bili isključeni iz irskih vojnih snaga 1945. godine, nisu dobili vojne penzije i bilo im je onemogućeno da dobiju posao u trajanju od sedam godina.
Ministar odbrane Alan Shatter, prošle godine se zvanično izvinio vojnicima dezerterima zbog naredbe o isključenju. Ova neredba je bila poznata po nazivu “naredba o gladi” zbog posljedica koje je imala za vojnike i njihove porodice.
“Parlament je u utorak trebalo da usvoji zakon o amnestiji kako bi se ispravile nepravde iz prošlosti, kazao je Shatter i kako bi se priznala hrabrost dezertera koji su brinuli o tome da zaštite ličnost i demokratiju za vrijeme Drugog svjetskog rata”, izjavio je ministar.
On je priznao da je samo šačica ovh vojnika živa, ali je precizirao da će ova amnestija obnoviti njihov ugled i pomoći njihovim porodicama da nađu mir.
Prema procjenama, oko 60.000 Iraca, među kojim 5.000 dezertera, borili su se u britanskoj vojsci za vrijeme Drugog svjetskog rata. Tenzije između Londona i Dublina zbog kontrole nad britanskom pokrajinom Sjevernom Irskom učinile su da se zaboravi irsko učešće u engleskoj vojsci.
Mirovni sporazumi o Sjevernoj Irskoj iz 1998. godine omogućili su priznavanje hrabrosti ovih Iraca a njihov angažman je postao simbol pomirenja između dvije zemlje.