Pravoslavni vjernici dočekuju Vaskrs uz post, Hristov vijenac i farbanje jaja

Sveta nedjelja za pravoslavne hrišćane danas će dostići vrhunac, kada se vjernici okupe u Crkvi Svetog groba u Jerusalemu, radi ceremonije Svetog ognja koja se u Svetoj zemlji praktikuje u posljednjih 12 stoljeća, prenosi novinar agencije Anadolija.

Hrišćanski praznik Vaskrs, kojim se obilježava Isusovo vaskrsenje iz smrti, a koji se slavi poslije jevrejskog Pesaha u nedjelju punog mjeseca poslije proljetne ravnodnevnice, obiluje običajima koji posebno raduju najmlađe.

Kod pravoslavnih hrišćana Vaskrs pada najranije 4. aprila ili najkasnije 8. maja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Veliki Vaskršnji, ili Časni post, kako ga još nazivaju, traje sedam sedmica uoči Vaskrsa, a završava se na sam praznik. Tokom posta, vjernici se odriču svih namirnica životinjskog porijekla, takozvane masne ili mrsne hrane. Pravoslavlje kazuje da post uči pokajanju, praštanju i pravoj molitvi. Tokom posta, vjernici se suzdržavaju od ružnih misli, riječi i djela, više se mole i čine dobra djela.

Farbanje jaja uoči Vaskrsa običaj je koji najviše raduje najmlađe. Jaja se farbaju u četvrtak uoči Vaskrsa, mada se u nekim dijelovima balkanskih zemalja taj običaj praktikuje i na Veliki petak, iako se smatra da se taj dan ne treba ništa raditi. Jaja se najčešće farbaju u crvenu boju, a oni nešto stariji to rade u lukovini. Na dan Vaskrsa jaja se “kvrcaju”, a onaj čije jaje ostane čitavo, smatra se pobjednikom. Farbana jaja poklanjanju se prijateljima i gostima, a običaj je i izabrati jedno najljepše jaje, koje će do slijedećeg Vaskrsa ostati u svojstvu “čuvarkuće”.

Peretak, tj. pereci, spravljaju se za Vaskrs od jaja, brašna i vode. Od tijesta se naprave loptice, koje se probodu drškom od varjače. Tijesto se  nareže makazama, potom se kuha, a zatim peče. Ovako spravljeni pereci simbolizuju Hristov vijenac, a običaj je da se perecima, jajima, kuhanim mesom i bijelom kafom vjernici mrse na dan Vaskrsa.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Najmlađima koji dođu na čestitanje Vaskrsa, daruje se jaje u peretku.

Iako pravoslavni vjernici mogu obaviti hadž tokom cijele godine, ipak se preporučuje da to bude na sam dan Vaskrsa. Hadž se obavlja u Crkvi Svetog groba u Jerusalemu, gdje se pod istim krovom nalazi više hrišćanskih bogomolja, te mjesto za koje se vjeruje da je Isus Hrist razapet, preminuo i uskrsnuo. Hadž se obavlja na način da se uđe u grobnicu gdje je Isus Hrist sahranjen i pređe rukom preko njegovog groba. Nakon toga, u drugoj prostoriji u istoj crkvi kaluđer vjerniku, osvećenim uljem, pomaže čelo.

Sveta nedjelja za pravoslavne hrišćane dostiže vrhunac u subotu, kada se vjernici okupljanju u Crkvi Svetog groba, čekajući da se pojavi Sveti oganj. Ceremonija Svetog ognja koja se održava samo u Svetoj zemlji u posljednjih 1.200 godina prethodi Vaskrsu.

Najveći hrišćanski praznik  jedinstven je posebno u Jerusalemu, a ceremonija na Veliku subotu se smatra jednom od najznačajnih tradicija koje se poštuju u Svetoj zemlji.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije