Od "avatara" do "tarabe": Popularne riječi novog digitalnog svijeta

Iz njegove knjige donosimo pregled najzanimljivijih riječi te njihovog porijekla, a koje je internetu podario engleski jezik. Ovo su najzanimljiviji neologizmi iz digitalnog svijeta.

Avatars ( Avatari )

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Ova riječ iz naše digitalne inkarnacije ima prekrasno mistično porijeklo, koje potiče od termina iz Sanskrta Avatara, koje opisuje silazak boga s nebesa u zemaljskom obliku.  Spajajući pojmove iz virtulenog građenja riječi i inkarnacije, Avatar je savršen simbol kompjutera kao portala na nove vrste iskustava.

Hashtags ( Taraba )

 

 

Dvadesetih godina simbol “tarabe” služio je kao skraćenica za težinu u funtama. Međutim danas na Twitteru, su tarabe zaista došle na svoje, jer služe kao svojevrsna funkcija šifre za socijalnu interakciju

 
Trolling  ( Trolovanje )

 

Trolovanje je ušlo u engleski jezik 1600. godine za opis pecanja sa pratećim mamcem u vodi, što je inspirisalo online ljevičare, da nevinim korisnicima interneta simuliraju sopstvenu online nevinost.

 
Spam ( Spem )

 

 

Jedan od najtrajnijih darova koje su nam podarili Monti Pajtonovci svakako je termin “spam”. U ključnoj epizodi emitovanoj 1970. godine predstavljen je skeč SPAM u kojem je korišten brend SPAM, termin za začinjenu šunku ( SPiced hAM ). Skeč, smješten u kafić u kojem je skoro svako jelo sadrži SPAM, scena kulminira horom vikinga koji natpjevavaju svakog gosta u kafeu sa SPAM!. Naslanjajući se na Pajtonovce, riječ spam počela se u online terminologiji koristiti za svaku vrstu utapanja u “stvarni” sadržaj”. Ostalo je istorija.

LOLs ( “Laughing out loud” – “Smijem se naglas” )

 

Ukoliko ukucate LOL ili lol, vi se ne smijete bukvalno naglas, već vi nudite sovjevrsni smjer svog djelovanja, dramatizujući proces kucanja. Iako izgleda jednostavno, ovo je radikalna promjena u jeziku. Jer vi ovdje po prvi put u procesu trošite goleme napore na stvaranje riječi i simbola koji izražavaju emocionalni raspon interakcije “licem u lice”.

Geek ( Gik )

 

Izraz geek ušao je u engleski jezik iz njemačkog jezika, u kojem Geck označava ludog čovjeka; u putujućim cirkusima, “geek šou” je uključivao izvođača koji odgriza glave živih kokošaka. Kasnije se termin probio u kratku priču Roberta Henlajna “Godina Džekpota” (“jadni gik!” je bila fraza korištena u djelu ) – i do 80ih godina je postala uobičajeni termin za društveno “čudnu” djecu koja su posesivna novim tehnološkim uređajima. Kako je ova generacija internetskih čudaka postala prva generacija mladih internetskih multimilionera, a kasnije i bilionera, nezamislivo se dogodilo: Gikovi su postali kul, i spremni su da osvoje svijet!

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije