“Sloboda izražavanja je napadnuta u Turskoj” – saopćila je ta grupa sa sjedištem u Londonu, dodajući da se svake godine u Turskoj pokrene na stotine krivičnih postupaka protiv političkih aktivista, boraca za ljudska prava, novinara, advokata i drugih, prenio je Tanjug.
Kako bi se spriječilo da se “ove zloupotrebe nastave”, Turska mora da izmijeni svoje zakone i poboljša situaciju na polju slobode izražavanja, navodi Amnesty.
Turska se nalazi na udaru kritika grupa za ljudska prava zbog obračuna posebno s medijima, a kritičari kažu da su drakonski zakoni ove zemlje odgovorni što se rekordan broj novinara nalazi iza rešetaka, naveo je AFP.
Turska je po broju novinara koji se nalaze u zatvoru u vrhu u svijetu, prije Kine i Irana, prema izvještaju Komiteta za zaštitu novinara sa sjedištem u SAD iz oktobra.
U tom izveštaju se navodi da je 76 novinara zatvoreno u Turskoj od 1. augusta, od kojih 61 isključivo zbog svog pisanja.
Vlada turskog premijera Recepa Tayypa Erdogana demantuje optužbe, navodeći da niko od novinara nije zatvoren zbog svoje profesije već zbog veza sa zabranjenom Radničkom partijom Kurdistana.