Prisilna mobilizacija da bi se prekinuo štrajk mornara

Ovo je drugi put u proteklih sedam dana da je vlada preduzela sličnu mjeru za prekid štrajka.

“Nažalost, nije bilo prostora za dalju diskusiju”, rekao je grčki ministar za brodogradnju Kostis Musurulis.

Mornari, koji zahtijevaju da im se daju neisplaćene zarade i ukidanje nacrta zakona kojim je oslabljen njihov sindikat, saopštili su da će produžiti svoj šestodnevni štrajk za još dva dana.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Kamioni sa raznim proizvodima stoje blokirani u lukama u Pireju, Patrasu, Igumenici, ali isto tako i u Italiji”, navodi se u saopštenju grčke federacije maloprodavaca ESEE.

Nekoliko stotina mornara okupilo se u Pireju kao  znak protesta zbog objavljene mjere prisilne mobilizacije. Očekuje se da će zvaničnici Obalske straže štrajkačima uručiti naređenja kasnije tokom dana.

Grčki zakon omogućava Vladi da prisilno mobiliše radnike u slučaju građanske neposlušnosti, prirodnih katastrofa ili prijetnje po zdravlje javnosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Vlada sve češće pribjegava ovim ovlaštenjima da  bi se izborila sa štrajkovima pokrenutim  zbog uvođenja mjera štednje, koje traže   EU i Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.

Ova mjera posljednji put je upotrebljena tokom protekle sedmice kako bi bio prekinut devetodnevni štrajk radnika podzemne željeznice.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije