Mnogi se Britanci bore s ekonomskom krizom, zamrzavanjem plaća i smanjenjima povlastica i ne mogu se uz to nositi i s metodama koje primjenjuju utjerivači dugova, uključujući ustrajne telefonske pozive i prijeteća pisma, kažu naučnici s University of Brighton.
“Zaduženi klijenti često se osjećaju poniženima i stjeranima u stupicu, a postupak utjerivanja dugova očigledno ima učinak na mentalno zdravlje ljudi”, napisali su u izvještaju naučnici.
Neovisno o ovom istraživanju britanski zavod za statistiku je objavio kako je u 2011. godini u odnosu na godinu prije zabilježen značajan porast broja samoubistava u Britaniji.
Brightonski izvještaj navodi slučajeve pojedinaca koji su zbog dugova ostali bez novca za hranu ili slučajeve osoba koje od svoje djece traže novac za preživljavanje.
Broj samoubistava u 2011. godini u odnosu na godinu prije porastao je za 7,8 posto, a najveći dio od 6 045 samoubistava počinili su muškarci – njih 4 552.
Prema statististici, upravo je među muškarcima u dobi od 45 do 59 godina najviše porasla stopa samoubistava od 2007. do 2011. godine.