Do kraja 2017. referendum o ostanku ili izlasku Velike Britanije iz EU

Premijer je u dugoočekivanom govoru o odnosima Britanije i Unije najavio referendum između 2015. i početka 2018., te pozvao da se redefiniraju odnosi njegove zemlje s EU-om na jedinstvenom tržištu.

“Vrijeme je da Britanci kažu što žele. Vrijeme je da riješimo to pitanje oko Britanije i Evrope”, rekao je. Njegova konzervativna stranka ući će u kampanju za izbore 2015. uz obećanje građanima da će ponovno pregovarati o članstvu Britanije u EU-u.

“Referendum će biti organizovan u prvoj polovini novog vladinog mandata koji počinje 2015.”, dodao je Cameron.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On je rekao da bi želio da Britanija ostane u bloku 27-orice, ali je jasno rekao da smatra kako se EU mora radikalno reformisati.

Nova Unija mora biti izgrađena na pet principa: konkurentnosti, fleksibilnosti, ovlastima koje će se vratiti zemljama članicama, demokratskoj odgovornosti i poštenju.

“Kad ispregovaramo novi sporazum o odnosima Velike Britanije s EU-om ponudit ćemo Britancima referendum s vrlo jasnim izborom: ostati u EU-u na tim novim temeljima ili u potpunosti izaći. To će biti referendum o ostanku ili izlasku iz EU-a”, rekao je Cameron.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Hoće li Cameron ikad održati referendum vrlo je neizvjesno jer ovisi o pobjedi na izborima 2015.

“Kriza eurozone glavni je razlog zbog kojeg Britanija mora redefinirati odnose s EU-om”, rekao je on, dodajući da još integriranija Unija nije cilj Britanije.

“Novi odnos Unije i Londona bit će odnos fokusiran na jedinstveno tržište. Ako ne odgovorimo na izazove, postoji opasnost da Evropa propadne i da se Britanci krenu udaljavati. Nisam izolacionist, također je rekao konzervativni čelnik. Ne želim samo bolji dogovor za Veliku Britaniju. Želim i bolji dogovor za Evropu”, rekao je on.

Cameronov govor mogao bi izazvati nezadovoljstvo u drugim državama EU-a, poput Francuske i Njemačke. Evropski dužnosnici već su upozorili Camerona da ne može Uniju tretirati “a la carte”, odnosno uzimati što želi i diktirati uvjete članstva.

Njegov govor u Londonu mogao bi izazvati zabrinutost i u Sjedinjenim Državama, bliskom savezniku, koje su kazale da žele da Britanija ostane u EU i u tom savezu ima “snažan glas”. 

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije