Šarićev novac od droge opran kroz kredite sa najnižom kamatom u Evropi

Zbog takvih povoljnih uslova, kredite, koji su nuđeni od početka 2006. pa do juna 2009. godine, uzelo je 600 firmi, među kojima su i najznačajnija preduzeća srpske privrede.

Na spisku firmi preko kojih je pran novac Šarića su: Preduzeće za puteve Beograd, Merkator S, C market, Belvil, Luka Beograd, Habit farm.

Mnoge firme, prema pisanju “Blica”, nisu ni znale da novac koji pozajmljuju od spornih investicionih fondova povezanih sa Šarićem, zapravo dolazi od narko-bosa i da su time učestvovale u pranju tzv. prljavog novca.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U periodu kada su novac uzimale, on se činio povoljnim, tim prije što su investicioni fondovi nudili najniže kamate u Evropi.

Međutim, te firme, po zakonu, ne mogu ni biti odgovorne za pranje novca, čak i kada se dokaže da je novac koji su uzele bio “prljav”.

“Blic” saznaje da dobar dio tih kredita nije nikada vraćen, odnosno da se radilo o slučajevima direktnog dogovora, po kom bi Šarić na osnovu nevraćenog novca, dobijao udio u firmi tako što bi se taj udio vodio kao vlasništvo banke, odnosno investicionog fonda.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Međutim, ni takvo poslovanje srpskih firmi i investicionih fondova ne pretstavlja krivično djelo već spade u oblast internog poslovnog odnosa banke i klijenta.

U policiji objašnjavaju da firme iz Srbije preko kojih je opran novac narko-bosa nisu ni pretpostavljale o čemu se i o kakvom novcu radi, dijelom i zbog toga što je taj novac uziman u periodu kada je Šarić bio slobodan čovjek te poslovna saradnja s njim u tom periodu ne može da se smatra krivičnim djelom, osim za one koji su znali dokazano da se bavio švercom kokaina.
Ko je uzimao “Šarićeve kredite”

Naravno, najzanimljivije je pitanje koje su to firme u Srbiji preko kojih je Šarić prao novac?

Prema pisanju “Blica”, svakako najzanimljiviji slučaj je finansiranje izgradnje beogradskog ekskluzivnog naselja Belvil, čiji je vlasnik Delta holding Miroslav Mišković.

Policija je naime otkrila transakciju od 100 miliona evra imeđu amsterdamske filijale Hipo Alpe Adria Banke i firme „Blok 67 Associates Beograd” koja je bila nosilac izgradnje Belvikla.

U saradnji sa holandskom i austrijskom policijom došlo se do saznanja da je tih 100 miliona evra zapravo Šarićev novac koji je on u investicioni fond Hipo banke ubacio preko tajnih računa u Lihtenštajnu.

Od tih 100 miliona investicionom fondu je vraćeno 8,5 pa je suvlasništvo nad Belvilom prešlo na banku.

Takođe, policija je uspjela da prikupi podatke i o ostalim korisnicima fonda “RI Eastern European Finance BV”, koje je korisnicima u Beogradu nudila Rajfajzen banka.

Prema spisku objavljenom u “Blicu” neke od tih firmi su:

“Dijamant Zrenjanin”, “Porše mobiliti”, “Aleksandar gradnja”, “Nektar” Bačka palanka, “Vojvodina put” , “Merkator S” Novi sad, “C market”, “Verano motors”, “Vino Župa”, “Putevi Užice”, “Luka Beograd”, “Nisal”, “Rubin” Kruševac, “Preduzeće za puteve Beograd”, Habit farm (uhapšenog Laleta Sekulića, FMP, “Veletabak” i druge.

Miroslav Mišković vlasnik Delta holdinga, njegov sin Marko i Milo Đurašković nalaze se u pritvoru upravo zbog malverzacija prilikom privatizacija putarskih preduzeća, od koji se neka nalaze na ovom spisku.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije