U BiH tržište rada ne prati tržište obrazovanja

Istaknuto je to na debati o omladinskom zapošljavanju koju je juče u Sarajevu organizovala NVO Demokratski omladinski pokret u namjeri da utvrdi trenutačno stanje u vezi zapošljavanja mladih i kvaliteta sistema zapošljavanja mladih u BiH.   

Predsjednik Demokratskog omladinskog pokreta Ernad Deni Čomaga kaže da je na skupu istaknuta potreba za donošenjem zakona o omladinskom zapošljavanju na nivou F BiH u namjeri da se konkretno utvrdi kako zaposliti što više mladih ljudi, te kako državu dodatno obavezati da se uključi u proces njihovog zapošljavanja.

Odlučeno je da bude formirana radna grupa koja će razmotriti mogućnost za izradu strategije na nivou F BiH i države koja bi detaljnije regulirala obaveze države i poslodavaca pri zapošljavanju mladih ljudi, te za mogućnost primjene pozitivnih iskustava iz evropskih država.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sudionici su informisani da je zakonska regulativa koja regulira tu oblast kod nas jako oskudna, tako da mladi nakon završene škole mogu imati raznovrstan radni status (pripravnik, volonter pripravnik), a pri tom im nije jasno definirana ni nadoknada.

Na jučerašnjem skupu ukazano je i na potrebu da se mladima tokom studija omogući što više prilika za obavljanje praktičnog rada.

Prema statističkim podacima, u BiH oko 60 posto mladih između 16 i 30 godina nema zaposlenja što, kako je rečeno danas, pokazuje relevantnost tog problema u našoj državi i društvu.   

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije