Gđo Popović, po čemu se predizborna kampanja DNS-a razlikuje od drugih partija i pojedinaca koji će se pojaviti na lokalnim izborima?
Mi u DNS-u našu predizbornu kampanju vodimo korektno, promovišemo svoj program i svoje ideje za rješavanje problema, i ne kritikujemo rad drugih stranaka. Na našoj listi za odbornike u skupštini grada delegirali smo kvalitetne kadrove raznih profila, za koje smo sigurni da mogu doprinijeti rješavanju problema u nadležnosti loklane zajednice, i to kako problema užeg gradskog područja, tako i problema u ruralnim sredinama.
Koliko su, po Vama, lokalni izbori u Banjaluci i RS važni, i koliko je prisutna svijest o važnosti istih, drugim riječima, da li se kampanja koja se vodi, uopšte tiče lokalnih tema, barem kada je riječ o RS i Banjaluci?
Smatram da su lokalni izbori od izuzetne važnosti, i čini mi se da su i građani sve više svjesni toga. Svakodnevno obilazeći mjesne zajednice u našem gradu, i razgovarajući sa građanma, stekla sam utisak da je interesovanje za predstojeće lokalne izbore daleko veće nego što je to bio slučaj sa prethodnim. Mislim da su građani shvatili da izlaskom na izbore direktno učestvuju u kreiranju svoje budućnosti, i ne žele to pravo prepustiti nikom drugom. Osim toga, evidentno je da mlađe generacije u kontaktu sa svojim vršnjacima iz drugih evropskih gradova sve više prate društvena i politička dešavanja u tim sredinama, i da su voljni da kroz mehanizme koji su im dostupni, a izbori su svakako jedan od njih, svoj životni standard unaprijede i približe onom u razvijenijim zemljama.
Činjenica je da kampanja povremeno izađe iz lokalnih okvira, i da se u njoj dotaknemo i tema koje se ne tiču samo predstojećih izbora, ali mi u DNS-u se trudimo da odgovorimo na sva pitanja građana koja nam se postave u toku kampanje, pa tako i na ona koja nisu iz domena lokalnih zajednica.
Kakva su očekivanja Vaše stranke kada su u pitanju rezultati u Banjaluci i RS?
Naša očekivanja su 5-6 odborničkih mjesta u Skupštini Grada Banjaluke, kao i povećanje odborničkih mjesta u skupštinama ostalih lokalnih zajednica u RS. Na ove izbore smo delegirali 1284 kandidata u RS, i 5 delegata u Federaciji BiH. Do sada smo imali 3 načelnika opština, a sada očekujemo 4-5 načelnika, odnosno jednog gradonačelnika.
Na čemu je bazirana Vaša predizborna kampanja?
Na ovim lokalnim izborima predizborna kampanja DNS-a bazirana je na promociji opšteg programa stranke, koji se između ostalog bavi socijalnom zaštitom, zdravstvenom zaštitom, zaštitom životne sredine, kao i ostalim pitanjima od vitalnog
značaja za lokalne zajednice.Građani nas prepoznaju po onome što smo do sada uradili, i po ispunjenim obećanjima datim u prethodnim kampanjama. DNS je prepoznatljiv po tome što daje realna obećanja, ona za koje smatra da ih zaista može i ispuniti.
Kako se po Vama razvija Banjaluka i RS, ide li se u dobrom smjeru?
Banja Luka je u prethodnom periodu ostvarila evidentan napredak u pogledu infrastrukture, ali smatram da je zapostavljen segment koji se odnosi na socijalna pitanja građana.
DNS je stranka koja u svom programu ova pitanja stavlja u prvi plan, i ja ću se truditi da svojim djelovanjem u gradskoj skupštini ne zapostavim razvoj Banjaluke u pogledu infrastrukture, ali ću jasno dati do znanja da će okosnica moga rada biti unapređenje socijalne zaštite građana, i zaštita životne sredine, kako bi naš grad i u tom pogledu bio uzor ostalima u zemlji i okruženju.
Kako gledate na građanske proteste u Banjaluci?
Gradska uprava bi trebala uspostaviti bolju komunikaciju sa građanima, i učiniti planove za preuređenje određenih površina dostupnim svima, kako bi se uz prijedloge i sugestije samih građana zajedničkim snagama došlo do kompromisnog rješenja, i na taj način izbjegle nemile scene koje smo viđali na ulicama i koje ruše ugled našeg grada. Smatram da je u poslednje vrijeme prisutan trend donošenja odluka bez konsultacija sa ostalim organima na nižim nivoima, i da se takvim pristupom napravilo niz grešaka koje su izazvale revolt i prouzrokovale proteste građana.
Koliko će DNS potrošiti novca u predizbornoj kampanji u Banjaluci i u RS?
Onoliko koliko je dozvoljeno propisima CIK-a.
Šta ćete prvo uraditi ukoliko uđete u banjalučku gradsku Skupštinu?
Kao ljekar i humanista, zalagaću se prije svega za dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu svakog građanina, za zdravu porodicu i podsticaj u planiranju potomstva. Smatram da se toj oblasti do sada nije posvećivalo dovoljno pažnje, posebno ako imamo u vidu negativnu stopu nataliteta koja je prisutna na ovom području poslednjih godina. Trudiću se da svojim djelovanjem u gradskoj skupštini doprinesem tome da naš grad učinimo sredinom koja će biti prepoznatljiva ne samo po impozantnim objektima, nego i po uslovima za život koji će omogućiti starijim generacijama dostojanstvo koje zaslužuju, a mladima sigurnost i podršku za planiranje budućnosti koju do sada nisu imali, kako u vidu školovanja i usavršavanja, tako i u društvenom pogledu.
Zbog čega je, po Vama, potrebno izaći na lokalne izbore?
Samo izlaskom na izbore učestvujete u kreiranju svoje, i budućnosti ostalih građana Banja Luke. U suprotnom, ostavljate prostor drugima da naprave izbor umjetso vas. Svedoci smo sve češćih protesta i izliva nezadovoljstva građana, a istovremeno malo nas se zapita koliko je od tih ljudi koji protestvuju izašlo na izbore i svojim glasom pokušalo promjeniti stvari kojima već duže vrijeme nisu zadovoljni. Zato izađite na izbore i ne dozvolite da vam o budućnosti odlučuju drugi, i dajte svoj glas ljudima koji ispunjavaju data obećanja i drže svoju riječ, jer kao što i slogan naše stranke kaže: riječ je riječ.
Razgovarao Elvir Padalović