Specijalci za "Krik"

Djelo Edvarda Munka “Krik”, koje je sa cijenom od 120 miliona dolara postalo najskuplje prodata slika u svijetu, biće izloženo u njujorškom Muzeju modernih umjetnosti (MOMA), zahvaljujući misterioznom kupcu. Čuveno djelo posjetioci će moći da vide tokom šest mjeseci, počev od 24. oktobra.

Ovo je nevjerovatna prilika za naše posjetioce da vide sliku koja je za mnoge stručnjake “Mona Liza” moderne umjetnosti – poručio je direktor MOMA, Glen Lovri.

Kada je u maju, na aukciji u “Sotbiju”, prodat “Krik”, počela su nagađana o tome ko je misteriozni telefonski kupac. Iako se u početku šuškalo da se iza 120 miliona dolara krije neki od bogatih šeika sa Arabijskog poluostrva, “Njujork tajms” je objavio da je kupac bogati američki finansijer Leon Blek.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Munkov pastel biće smješten na petom spratu njujorškoj muzeja, sa još nekoliko Munkovih djela nastalih otprilike u isto vrijeme. Izloženo djelo iz 1985. godine jedna je od četiri verzije slike i jedina koja je u privatnom vlasništvu. Kao jedan od najprepoznatljivijih motiva pop kulture, “Krik” je eksploatisan svuda – od šolja i majica, filmskih parodija, do ozbiljnih psiholoških analiza.

Najpoznatija slika zahtjeva i maksimalne mjere obezbeđenja. Brigu o bezbjednosti “Krika” u muzeju MOMA su, tvrde insajderi, preuzele specijalne antiterorističke jedinice. Osim što je Munkovo djelo poznato širom svijeta, ono je nekoliko puta bilo na meti lopova. Verzije “Krika” kradene su dva puta do sada, 1994. iz Nacionalnog muzeja u Oslu, a potom je 2004. iz Munkovog muzeja u Oslu ukraden drugi “Krik” i autorova “Madona”. Slike su, uz mnogo muke (tvrdi se i mnogo novca) vraćene poslije dve godine.

Pre aukcije u “Sotbiju” pastel je bio izložen pet dana u Londonu, a posjetioci su prije ulaska prolazili kroz skenere i pretresane su im torbe. Sličan “tretman” treba očekivati i u MOMA.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije