Britanska nacionalna biblioteka najavila je da će krajem septembra objaviti do sada nepoznati dnevnik slavnog škotskog pisca Artura Konana Dojla. Tvorac Šerloka Holmsa ovaj dnevnik vodio je 1880, kao 20-godišnjak, tokom putovanja po Arktiku, kao narednik jednog broda-kitolovca.
Unosi u ovim bilješkama pokazuju kako je mladi student medicine izašao iz učionice i zakoračio u okruženje puno avantura i opasnosti i sreo se sa ljudima čije je vještine i hrabrost veoma cijenio. Jedan događaj na kraju ovog putovanja direktno je povezan sa prvom pričom o Šerloku Holmsu, objavljenom šest godina kasnije – tvrdi Džon Lelenberg, Dojlov biograf koji je i suizdavač knjige.
Britanska biblioteka štampaće dnevnik pod nazivom „Opasan posao“, a u njemu će osim prekucane, biti i originalna verzija piščevog rukopisa. Čitaoci će tako moći da vide i crteže koje je Konan Dojl oslikavao unutar dnevnika, a izdavači su riješili da dodaju i nekoliko njegovih priča koje su inspirisane avanturama sa Arktika. Tu su i fotografije broda „Nada“, Dojla na palubi, kao i kapetana i članova posade. Naslovna strana knjige „Opasan posao“ ilustrovana je piščevim crtežom broda.
Izdavači tvrde da ovaj živopisni i avanturistički tekst baca novo svjetlo na tada mladog autora. Sam Konan Dojl je kazao da mu je arktička avantura pomogla da bolje upozna sebe i svoje domete.
“Sazreo sam kao čovjek na 80 stepeni geografske širine” – zapisaće decenijama kasnije.
Nekoliko mjeseci prije nego što se ukrcao na brod „Nada“, Artur Konan Dojl objavio je prvu priču – „Misterija doline Sasasa“ – smeštenu u Južnu Afriku. Nakon putovanja po Arktiku, Škotlanđanin je, čini se, dobio inspiraciju i sa još većim entuzijazmom nastavio da piše priče. Svog najpoznatijeg junaka Šerloka Holmsa „stvorio je“ 1886. godine u priči „Purpurna soba“. Uslijedila su četiri romana i 56 pripovjedaka iz pera Konana Dojla i desetine filmova i TV serija različitih autora. Ginisova knjiga Holmsa već godinama stavlja kao rekordera u broju adaptacija – igralo ga je više od 70 glumaca u više od 200 filmova i serija.
Iako je riječ o književnim likovima, Šerlok Holms i njegov vjerni pratilac doktor Votson dobili su svoj muzej. U najčuvenijoj londonskoj ulici – Bejker strit 221 b – na prvom spratu još postoji stan koji je Konan Dojl detaljno opisao u svojim romanima. Posjetioci ovog muzeja mogu da sjede u Holmsovoj stolici pored kamina i da poziraju za slikanje, ili u njegovoj spavaćoj sobi. Šerlokove stvari nalaze se na uobičajenom mjestu: njegova lupa, violina, lula, hemijska oprema, blok s bilješkama i persijske papuče. Spavaća soba doktora Votsona nalazi se na drugom spratu i gleda na malo dvorište iza kuće, dok je soba gospođe Hadson s prednje strane. Tu je i dnevnik doktora Votsona koji sadrži rukom pisane dijelove čuvenih avantura iz „Baskervilskog psa“.