Kad sam vidio brojku 100 – preznojio sam se!

Na posljednjem ročištu uoči ljetne pauze na suđenju za Fimi Mediju svjedoči Darko Milinović. On će danas odgovarati na pitanja tužiteljstva i odvjetnika o crnim fondovima koje su, prema optužnici, preko Fimi Medije skupljali Ivo Sanader, Mladen Barišić, Ratko Maček, Branka Pavošević i Nevenka Jurak. Osim njih, optužene su i dvije pravne osobe – HDZ i tvrtka Fimi Medija.

Prije svjedočenja, zamjenica ravnatelja USKOK-a tražila je da se u dokaze uvrsti i grafološko vještačenje isplatnica iz HDZ-a, koje je 13. srpnja 2012. u USKOK stiglo od Općinskog državnog odvjetništva. Naime, Darko Milinović je ranije podnio kaznenu prijavu (i uz nju priložio grafološko vještačenje koje je sam naručio tijekom unutarstranačke kampanje, op.a.) protiv nepoznatog počinitelja zbog kaznenog djela krivotvorenja u odnosu na isplatnice. Naime, Milinović je htio dokazati da su isplatnice, na kojima se jasno vidi da je on na ruke nekoliko puta primao po deset tisuća kuna, falsificirane.

Povodom te kaznene prijave, Općinsko državno odvjetništvo provelo je novo grafološko vještačenje, utvrdilo da nema govora o lažiranju, odbacilo kazenu prijavu i taj odbačaj dostavilo u USKOK 13. srpnja. ‘Obzirom da se radi o dokazu koji je povezan s ovim sudskim predmetom, predlažemo da se ovaj odbačaj priloži u sudski spis’, rekla je tužiteljica.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Odvjetnik HDZ-a Davorin Budin protivi se izbođenju tog dokaza, dok su ostali odvjetnici složni, no traže prekid rasprave kako bi se, s obzirom na novu okolnost, mogli pripremiti za ispitivanje Darka Milinovića.

Darko Milinović se nakon desetominutne pauze pojavio u sudnici. Rekao je da je od 2001. član Predsjedništva stranke te da je od 2009. godine bio i zamjenik predsjednice stranke. Pojasnio je da Predsjedništvo, po Statutu, ima ulogu u financijskom poslovanju stranke u donošenju završnog računa i financijskog plana. ‘Sudjelovao sam u 90 posto sjednica i kada sam ja bio, Predsjedništvo o tome nikada nije raspravljalo. Ali, pod točkom ‘razno’ upoznali su nas da je financijski plan donesen’, rekao je Milinović.

Upitan za Memorijalni centar Nikola Tesla, rekao je da je financiranje tog projekta vodila Vlada, ali da je ipak to pitanje nekoliko puta iskrsnulo na sjednici Predsjedništva strake: ‘U Srbiji su htjeli prisvojiti tog velikog znanstvenika Nikolu Teslu pa smo mi požurili s tim centrom, htjeli smo to napraviti na 150-tu godišnjicu rođenja Nikole Tesle. Na otvaranju je bio i srbijanski predsjednik Boris Tadić… Spomenuto je da će to financirati Vlada i da će javna poduzeća donirati sredstva, ali nije bilo detalja oko financiranja.’

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Potvrdio je da je za blagajnu u stranci bilo zaduženo tajništvo i računovodstvu: ‘Koliko se sjećam… Zapravo znam da je šefica računovodstva bila Branka Pavošević do 2008. godine, a kasnije je ostala raditi u računovodstvu’- kaže Milinović i detaljno objašnjava kako je i zašto uzimao gotovinu u HDZ-u.

‘Ja sam preuzimao donaciju za obnovu crkve u Bilaju i toje bilo ukupno 70.000 kuna, drugih gotovinskih isplata nije bilo’, tvrdi Milinović i kaže da je o tome u stranci razgovarao 2007. godine na božićnom domjenku u Gospiću na kojem je bio i Ivo Sanader: ‘Na domjenku 21.12., odnosno skupu HDZ-a na kojem je bilo oko pet tisuća ljudi, nas nekolicina smo zamolili Sanadera da stranka pomogne donacijom obnovu crkve u Bilaju. Spomenuli smo da nam treba 100 tisuća kuna. Sanader nam je rekao da neće moći dati cijeli iznos, ali da će pomoći bar dijelom. U trećem mjesecu smo poslali zahtjev za donacijom i tada sam jedan dan dobio poziv od Pavošević koja mi je rekla da je odobrena nekakva donacija. Tada sam ja rekao da to nije nekakva donacija, nego donacija crkvi koja je prkosila četničkim granatama…’

Kada ga se moli da detaljno kaže koliko je puta uzimao novac u HDZ-u i je li svaki put potpisao isplatnicu kaže: ‘Prva donacija od 20 tisuća kuna bila je 15. travnja, predao sam to gradonačelniku Gospića. Oni nisu odmah taj dan tu donaciju predali velečasnom, ali su uskoro to učinili. Druga donacija bila je u rujnu u iznosu od 15 tisuća kuna. Ne sjećam se je li me Pavošević nazvala ili smo se sreli, ali rekla mi je da navratim kod nje. Ja sam te novce preuzeo u legalnoj stranačkoj blagajni i potpisao to. Pavošević mi je najprije dala tri tisuće kuna pa mi je rekla da, budući da je došla nova šefica računovodstva, treba čekati ostatak. Ja sam, dakle, preuzimao novce u tri ili četiri navrata. Nekad sam preuzimao tisuću, nekad dvije, nekad tri tisuće i prikupio sam 11 tisuća kuna! Rekao sam Pavošević da ne želim svaki dan dolaziti pa je nastupio tajac. Kad kažem tajac, znači nitko me nije zvao i nisam dolazio sve do Predsjedništva. Došao sam tada kod Pavošević i rekao da mi isplati ostatak novca, pozvala me da dođem drugi dan… Došao sam jedan dan i preuzeo ostatak. Kada sam potpisivao pisali su nekakvi datumi, 5.10. – nedjelja, pa sam joj rekao da to ne može tako pisati. Tada mi je rekla da je pogriješila pa je pretvorila to u broj 7…’

‘Jednom sam vidio brojku 100 na tim isplatnicama pa sam se preznojio da ne bi ispalo da sam uzimao 100 tisuća kuna. To se tako čini na prvi pogled. Vidite ima tu i sam i osam tisuća kuna, Milinović Dado… Pa vidite da je to prepravljano! Imate tu isto jednu nulu veću od drugih nula, tu se vidi da je na desetak mjesta prepravljano!’ – objašnjava Milinović kao da se njemu sudi. ‘Zadnja donacija bila je u trećem mjesecu 2009. godine i to sam tada potpisao u bilježnici te je novac predan velečasnom. Bio je to iznos od 20 tisuća kuna.’

Tužiteljica mu naknadno daje na uvid jednu isplatnicu za koju Milinović kaže da je to ‘zbirna isplatnica’ od 30 tisuća koja je potpisana jer mu je rečeno da je izgubljena jedna isplatnica od 15 tisuća kuna. Ipak, kad ga se pita je li potpisivao isplatnice za novac koji nije primao, kaže da nije nikada. Promatrajući jednu isplatnicu kaže: ‘Vidljivo je prostim okom da to nije moj potpis! Pogledajte ovo prvo, ovo Milinović, to nije moj potpis.’

Kaže da je novac za donaciju predao gradonačelniku Gospića i da tom prilikom nitko ništa nije potpisivao, ali je potpisao velečasni kada je dobio novac: ‘Taj dokument sam USKOK-u predao ja, a nalazio se u središnjici HDZ-a.’

Na dodatno pitanje, kako to da je od Pavošević primao novac i nakon njezine smjene krajem 2008. godine, Milinović kaže da je smijenjena kao šefica, ali da je ostala raditi u računovodstvu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije